×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Coraz więcej dzieci ma problem z nadwagą

Autor: Gazeta Wyborcza,KL/Rynek Zdrowia14 stycznia 2011 11:05

W Gdańsku problem z otyłością ma już 10 proc. dzieci, na Mazowszu z nadwagą zmaga się co piąty uczeń.

Coraz więcej dzieci ma problem z nadwagą
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z badań prowadzonych w gdańskich szkołach wynika, że znaczna otyłość występuje u około 5-10 procent dzieci, a nadmiar masy ciała określany jako nadwaga nawet u 15-20 proc. uczniów – podaje na łamach Gazety Wyborczej Marek Jankowski, dyrektor gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka(OPZiSDz).

Jak wynika z danych OPZiSDz z zajęć kompensacyjnych dla dzieci otyłych korzysta niewielki odsetek skierowanych tam uczniów. Powód? Rodzice nie widzą problemu, większość uważa, że dziecko samo wyrośnie z nadwagi.

Na Mazowszu problem z otyłością ma, co piąte dziecko. Dramatycznie wzrasta liczba małych pacjentów z cukrzycą, której przyczyn również należy upatrywać w nadwadze.

Zdaniem dr Danuty Gajewskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki, rosnący problem otyłości wśród dzieci wskazuje na jednoznacznie na potrzebę współpracy z dietetykami. Jej zdaniem bez fachowej pomocy, tego problemu nie da się rozwiązać.

– Dlatego tak jak próbuje się odbudować w kraju medycynę szkolną, należy położyć nacisk na współpracę z dietetykiem placówek oświatowych – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Danuta Gajewska.

Jak przekazał nam Paweł Trzciński, rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka, właśnie rosnący problem otyłości dzieci i nasilenie związanych z tym problemów metabolicznych było podstawą do uruchomienia w CZD nowej kliniki – Centrum Endokrynologii i Diabetologii.  

To pierwsza tego typu placówka w kraju. Pomoc medyczną znajdą tu dzieci z otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem, zaburzeniami żywienia. Szacuje się, że rocznie leczonych będzie tu ok. 1,5 tys. małych pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze