Coraz więcej dzieci je owoce w szkole

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 października 2011 17:49

Prawie 859 tys. dzieci ze szkół podstawowych, czyli o blisko 100 tys. więcej niż w ubiegłym roku szkolnym, będzie mogło jeść w tym semestrze owoce i warzywa w szkole w ramach unijnego programu promującego zdrowe odżywianie.

Coraz więcej dzieci je owoce w szkole
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To już trzeci rok realizacji projektu, dzięki któremu uczniowie z klas I-III mogą na drugie śniadanie bezpłatnie otrzymywać owoce. Według zawartych dotychczas umów owoce będzie mogło jeść blisko 70 proc. dzieci z grupy docelowej - poinformowała w czwartek (13 października) Agencja Rynku Rolnego, która realizuje program. 

W Polsce przedsięwzięcie to staje się coraz bardziej popularne. W pierwszym roku uczestniczyło w nim ok. 300 tys. dzieci (ok. 28 proc. grupy docelowej); w ubiegłym roku skorzystało z niego 800 tys. dzieci z klas I-III, uczących się w ponad 8,6 tys. szkół podstawowych. 

Unia Europejska przyznała naszemu krajowi na rok szkolny 2011/12 czwarty co do wysokości budżet na ten cel. Polska na realizację programu "Owoce i warzywa w szkole" może wydać 12,3 mln euro, z czego 75 proc. tej kwoty (9,2 mln euro) pokryje UE. 

W I semestrze roku szkolnego 2011/2012 dzieci będą otrzymywały - przez dziewięć wybranych tygodni - owoce i warzywa dwa razy w tygodniu. W br. umowy z dostawcami zawarło ponad 9,2 tys. szkół. Do szkół dostarczane są jabłka, gruszki, truskawki, świeże warzywa - marchew, papryka, rzodkiewki, jak również soki owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne. 

Ideą programu jest promocja zdrowej diety. Dzieci uczestniczą również w działaniach o charakterze edukacyjnym na temat zdrowego odżywiania. Program jest najbardziej popularny w województwach: mazowieckim, śląskim, wielkopolskim oraz małopolskim. 

Do 10 listopada 2011 r. ARR przyjmuje zgłoszenia dostawców oraz szkół podstawowych, które chcą przystąpić do programu od II semestru. 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum