Coraz więcej dzieci dożywianych w szkołach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2014 15:00

W woj. warmińsko-mazurskim rośnie liczba przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych dożywianych w ramach programu rządowego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania". W 2013 roku takich dzieci było o 1,4 tys. więcej niż w roku 2012.

O liczbie dzieci dożywianych z rządowego programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" poinformowała rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek.

Z danych wynika, że w 2013 roku z darmowego posiłku korzystało 23,5 tys. dzieci do lat 7 (wzrost o 1160 osób w porównaniu z 2012 rokiem) oraz 47,4 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych (wzrost o 257 osób w porównaniu z rokiem 2012).

Dane statystyczne, którymi dysponuje wojewoda warmińsko-mazurski, wskazują, że najwięcej dzieci korzysta z darmowych posiłków na wsiach - w grupie dożywianych przedszkolaków poza miastem mieszka 12,6 tys. dzieci, a w starszej grupie jest ich aż 29,5 tys.

W ramach państwowego programu dożywiania przedszkolaki i uczniowie mogą otrzymać całodzienne wyżywienie, zjeść pełny obiad, jedno gorące danie, kanapkę lub wypić mleko.

Z danych wynika też, że najwięcej przedszkolaków i uczniów miało w ubiegłym roku fundowane obiady lub jeden gorący posiłek, mniej zaś skorzystało z całodziennego wyżywienia, kanapek i mleka.

Niemal na stałym poziomie - nieco ponad 6 tys. osób - utrzymuje się w warmińsko-mazurskim liczba dzieci, które jedzą darmowe posiłki na wniosek dyrektora szkoły czy przedszkola. Dyrektor placówki, niezależnie od dochodu przypadającego na głowę w rodzinie, może w wyjątkowych sytuacjach wskazać dziecko, które - jego zdaniem - potrzebuje pomocy.

Także w tym zakresie najwięcej dzieci, bo 4 tys., wskazali dyrektorzy wiejskich szkół i przedszkoli, np, w gminie wiejskiej Bartoszyce (152 dzieci), Prostkach (99 dzieci), Gołdapi (167 dzieci), gminie wiejskiej Iława (172 dzieci), Suszu (178 dzieci), czy Barcianach (133 dzieci).
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum