Co z powszechnym testowaniem? Wiceminister zdrowia odpowiada

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia21 lipca 2022 11:48

Ministerstwo zdrowia, mimo rosnącej liczby zakażeń koronawirusem, nie planuje powrotu do masowego testowania. - Wielokrotnie wyjaśnialiśmy, że WHO nie zalecała takiego testowania i poszliśmy za tą rekomendacją - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Co z powszechnym testowaniem? Wiceminister zdrowia odpowiada
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił sytuację na temat COVID-19 w Polsce Fot. PAP/Leszek Szymański
  • Ministerstwo Zdrowia zorganizowało konferencję prasową poświęconą aktualnej sytuacji pandemii koronawirusa w Polsce
  • - W tej chwili nie obserwujemy większej liczby hospitalizacji, dziś jest to 1157 osób, które przebywają w naszych szpitalach z powodu COVID-19 - wyliczał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
  • Wiceszef resorty odniósł się też do kwestii masowego testowania, a także wprowadzania ewentualnych nowych obostrzeń

"Stan hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 zdecydowanie lepszy niż przy poprzedniej fali"

- W tej chwili nie obserwujemy większej liczby hospitalizacji, dziś jest to 1157 osób, które przebywają w naszych szpitalach z powodu COVID-19 - wyliczał na konferencji wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- To co podkreślają lekarze, którzy zajmują się tymi pacjentami, ich stan chorobowy, stan kliniczny, jest zdecydowanie lepszy niż przy poprzedniej fali. Większość z tych osób, to osoby starsze, z wielochorobowością - dodał, podkreślając, że Ministerstwo Zdrowia jest w stałym kontakcie z wojewodami, którzy na bieżąco raportują sytuację w swoich województwach.

- Monitorujemy również zużycie tlenu i obecnie pacjenci nie wymagają aż tak wielu terapii tlenowych. To zużycie z tygodnia na tydzień za bardzo nie wzrasta - podkreślał.

WHO nie zaleca masowego testowania na koronawirusa

Pytany o masowe testowanie tłumaczył, że nie są już praktykowane, gdyż takie zalecenia wydała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

- Wielokrotnie to wyjaśnialiśmy, że WHO nie zalecała takiego testowania i poszliśmy za tą rekomendacją - powiedział Kraska.

- Bezpłatne testy są dostępne u każdego lekarza lekarza rodzinnego. Możemy go wykonać, jeżeli mamy wątpliwość. Testy dostępne są również w każdej izbie przyjęć, w każdym szpitalnym oddziale ratunkowym - podkreślił wiceminister.

- Również każda karetka pogotowia jest wyposażona w testy antygenowe, które są wykonywane w razie potrzeby i w ciągu kilka minut załoga karetki wie czy ma do czynienia z osobą zakażoną koronawirusem - dodał, wyliczając, że 20 lipca tych dodatnich wyników w karetkach było 240, natomiast w poprzednich falach było to 4-5 razy więcej.

Wiceminister wyliczał także, że obecnie odsetek wszystkich pozytywnych testów jest na poziomie prawie 31 proc.

- Widzimy, że tych wyników dodatnich jest coraz więcej, ale współczynnik reprodukcji wirusa, który w ostatnich dniach rósł, zaczyna spadać, wynosi 1,43 i mam nadzieję, że to jest prognostyk do tego, że ta fala będzie zdecydowanie łagodniejsza i osób, które będą musiały być hospitalizowane będzie zdecydowanie mniej - tłumaczył.

Omikoron BA.4 oraz BA.5 stanowią 40-50 proc. zakażeń

Wiceminister zdrowia odniósł się również do ewentualnych obostrzeń spowodowanych wzrostem hospitalizacji

- Przyjęliśmy na roboczo liczbę hospitalizacji na poziomie 5 tys. Oczywiście nie przywiązujemy się twardo do tej liczby. Ona wynika z przygotowanych prognoz, które pokazują, że od tej granicy może wtedy wzrosnąć liczba hospitalizacji w tej fali jesiennej - tłumaczył.

- Podobnie jak w większości państw, które w tej chwili zmagają się ze wzrostem zakażeń, nie rekomenduje się wprowadzania w tym momencie nowych obostrzeń, a jedynie przypomina o miękkich zaleceniach - podkreślał.

- My też kierujemy te zalecenia, szczególnie do osób z grup ryzyka, by jednak w tym okresie letnim, czy w komunikacji miejskiej, czy też w tych miejscach, gdzie ten dystans nie jest możliwy do zachowania, zakładać maseczkę - wyjaśniał.

- To nie jest naprawdę żaden wstyd, żeby być w maseczce. Może jest ciepło, może to przeszkadza, ale zdecydowanie chroni nas, ale także osoby, z którymi się stykamy przed zakażeniem - dodał wiceminister Kraska.

Jak podał resort zdrowia, w tej chwili najbardziej popularne w Polsce są subwarianty Omikorona BA.4 oraz BA.5, które stanowią 40-50 proc. zakażeń.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum