Co z opieką stomatologiczną dla uczniów? Niełatwo znaleźć dentystów chętnych do współpracy

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2019 11:22

Od 12 września samorządy muszą zapewnić opiekę stomatologiczną wszystkim uczniom - wejdzie w życie ustawa z 12 kwietna 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. poz. 1078), która jednoznacznie określa odpowiedzialność za to zadanie organu prowadzącego szkołę i jej dyrektora.

Co z opieką stomatologiczną dla uczniów? Niełatwo znaleźć dentystów chętnych do współpracy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chodzi przede wszystkim o zorganizowanie gabinetu pielęgniarki oraz opiekę stomatologiczną - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Pielęgniarki w większości szkół już są. Znacznie większym wyzwaniem będzie zapewnienie opieki dentysty, tj. zorganizowanie gabinetu w szkole lub zawarcie porozumienia z gabinetem działającym w jej pobliżu, ewentualnie sprowadzenie dentobusa. Dwa pierwsze rozwiązania oznaczają konieczność znalezienia lekarza chętnego do współpracy. Tymczasem nie jest to takie łatwe.

Jak znaleźć dentystę chętnego do pracy w szkole, skoro NFZ przeznacza na tę dziedzinę mało pieniędzy, a większość pacjentów leczy zęby prywatnie? Jak mówił wcześniej Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej i przewodniczący Komisji Stomatologicznej, objęcie opieką stomatologiczną uczniów praktycznie pochłania wszystkie pieniądze z kontraktów ogólnostomatologicznych NFZ.

Resort zdrowia zapowiadał jednak, że na leczenie uczniów nie będzie limitów i środków na pewno wystarczy. Fundusz pracuje właśnie nad znoszącym je zarządzeniem (jest już po konsultacjach). To jednak nie uspokaja stomatologów, którzy obawiają się m.in. obowiązku podwójnej sprawozdawczości.

Choć początek roku szkolnego za pasem, wiele placówek wciąż nie wie, czy będzie u nich dentysta.

Więcej: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze