Co rząd zaproponuje medykom? "Rozmowy bezpośrednie, nie za pomocą kamer"

Autor: oprac. PG • Źródło: Rynek Zdrowia22 września 2021 10:16

Jutro druga tura rozmów ministerstwa zdrowia z protestującym w Białym Miasteczku medykami. Jaki plan rozmów ma rząd? Co zaproponuje medykom? - Propozycje przedstawimy bezpośrednio w rozmowie - mówił Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski zachęca medyków do rozmów trójstronnych. PAP/Piotr Nowak
  • Jakie propozycje dla protestujących medyków ma ministerstwo na czwartkowe spotkanie? O to pytany był minister Niedzielski podczas konferencji po ogłoszeniu zakończania rozmów z ratownikami medycznymi.
  • Ministerstwo mówi o sukcesie, środowisko mocno podzielone i wskazuje, że resort zdrowia dogadał się tylko z jednym związkiem zawodowym.
  • Pytanie więc, jak potoczą się teraz rozmowy z medykami z Białego Miasteczka, jakie propozycje dla protestujacych ma ministerstwo? 

- Przedstawimy je jutro bezpośrednio w rozmowie, bo chcielibyśmy żeby te rozmowy toczyły się w takim partnerskim ujęciu, a nie za pomocą kamer - powiedział Adam Niedzielski.

Czytaj także: Niedzielski o porozumieniu z ratownikami: nie będzie problemów z obsadą karetek

Protest medyków: minister zdrowia za wzór stawia rozmowy z ratownikami medycznymi

- Myślę że wczorajsze spotkanie (z ratownikami medycznymi - przyp. red.) też pokazuje, że pewnego rodzaju wyciszenie służy tworzeniu po prostu lepszej atmosfery. Tutaj zastosowaliśmy formułę trójstronną, która nie polega tylko i wyłącznie na rozmowie z wybranymi partnerami. Przypominam państwu, że w ramach zespołu trójstronnego mamy Związek Zawodowy "Solidarność", mamy Związek Zawodowy OPZZ, mamy pracodawców, którzy nie uczestniczą w proteście i my z nimi również prowadzimy dialog: na temat budowania takiej ścieżki wzrostu wynagrodzeń, która będzie wykorzystywała fakt że nakłady na zdrowie w najbliższych latach będą rosły do poziomu 7% PKB- mówił minister zdrowia.

- Chcemy rozmawiając z komitetem protestacyjnym też zaprosić na rozmowy trójstronne i do rozmowy, która będzie uwzględniała nie tylko punkt widzenia tej wybranej grupy, która znajduje się w komitecie protestujących, ale właśnie całości środowiska i to nie tylko środowiska po stronie związków zawodowych, ale też po stronie pracodawców. Rozwiązania, które są wypracowywane właśnie bez takiego wspólnego spojrzenia bardzo często są potem kontestowane przez pozostałe strony, które w tych porozumieniach nie uczestniczą. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum