Co przemawia za zniesieniem lekarskiego stażu podyplomowego? Minister zdrowia odpowiada

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP26 października 2021 18:34

Dlaczego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się teraz przystać na propozycję rektorów o rezygnacji z lekarskiego stażu podyplomowego, skoro w 2016 r. resort opowiedział się za jego przywróceniem?

Warto spojrzeć m.in. na centra symulacji - przekonywał minister Fot. Shutterstock
  • Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) zwróciła się we wtorek do ministerstwa zdrowia o zniesienie obowiązkowego stażu podyplomowego dla lekarzy
  • Wiceminister zdrowia Piotr Bromber zapowiedział, że resort podejmie niezwłoczne działania legislacyjne w sprawie zniesienia stażu
  • Na wtorkowej konferencji przypomniano ministrowi Niedzielskiemu, że poprzednia ekipa rządząca planowała likwidację stażu, ale w 2016 r. resort zdrowia opowiedział się za jego przywróceniem
  • Niedzielski tłumaczył obecne stanowisko resortu w sprawie stażu potrzebami kadrowymi wzmożonymi przez pandemię oraz postępem w kształceniu lekarzy w ostatnich latach

Takie pytanie otrzymał na wtorkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Lekarze są lepiej przygotowani"

- Za zniesieniem obowiązkowego podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy przemawia ich przygotowanie i umiejętności nabyte w procesie kształcenia oraz sytuacja epidemii - stwierdził minister.

Niedzielski wyjaśniał, że "w ostatnich latach uczelnie dokonały ogromnego postępu jakościowego".

Wskazywał, że porównując rok 2015 z 2021, warto spojrzeć m.in. na centra symulacji. - To nowoczesne ośrodki przy uczelniach, które pozwalają studentom poczuć medycynę nie tylko z perspektywy sali wykładowej, ale także z perspektywy sytuacji z realnego życia, szpitala, izby przyjęć - zaznaczył.

"Deficyt kadr ma ogromne znaczenie"

- Drugi argument jest taki, że jesteśmy w nieco innej rzeczywistości niż kilka lat temu. Sześć lat temu nie było pandemii, nie było takich warunków, które w sposób skrajny pokazują, ze deficyt kadr ma ogromne znaczenie. Sytuacja kryzysowa zawsze zaostrza widoczność - podkreślił Niedzielski.

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) zwróciła się we wtorek do ministerstwa zdrowia o zniesienie obowiązkowego stażu zawodowego dla lekarzy. Przewodniczący KRAUM prof. Marcin Gruchała wskazywał, że kształcenie lekarzy jest procesem długotrwałym - to sześć lat studiów, rok stażu podyplomowego i pięć lub sześć lat kształcenia specjalizacyjnego.

Będą "niezwłoczne działania legislacyjne"

Profesor akcentował, że absolwenci są bardzo dobrze przygotowani do rozpoczęcia pracy i kształcenia specjalizacyjnego od strony praktycznej, dzięki intensywnemu doskonaleniu umiejętności praktycznych na ostatnim roku studiów.

Wiceminister Piotr Bromber zapowiedział, że resort podejmie niezwłoczne działania legislacyjne w sprawie zniesienia stażu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum