Co dziś medycy ustalą z resortem zdrowia? Napięcie przed spotkaniem

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rynek Zdrowia07 października 2021 09:22

Na 7 października została wyznaczona data rozmowy ostatniej szansy pomiędzy medykami a przedstawicielem MZ. - Narracja rządowa to ściemnianie - dobitnie podkreślił Komitet Protestacyjno-Strajkujący.

Przed medykami ostatnia tura rozmów z wiceministrem Bromberem. Fot. Marek Misiurewicz, Rynek Zdrowia
 • Po spotkaniu z wiceministrem Piotrem Bromberem (5 października) Komitet Protestacyjno-Strajkowy nie był zadowolony z przebiegu rozmowy
 • Protestujący zorganizowali w środę, 6 października, konferencję prasową, na której dobitnie podkreślili, że nadchodząca rozmowa będzie "rozmową ostatniej szansy"
 • Medycy domagają się konkretnych propozycji. Z kolei wiceminister Bromber był pełen optymizmu i stwierdził po ostatnim spotkaniu, że "zaproponowaliśmy wzrost wynagrodzeń w 2022 r. na poziomie 70 proc. przyrostu nakładów na ochronę zdrowia"

Rozmowy ostatniej szansy z resortem zdrowia

W czwartek 7 października odbędzie się ostania rozmowa protestujących medyków z wiceministrem Piotrem Bromberem. Jak podkreślają medycy, będą to rozmowy ostatniej szansy i liczą na jakiekolwiek konkrety ze strony resortu zdrowia.

Spotkania z przedstawicielem MZ nie przyniosły pożądanych rezultatów - medycy od razu zastrzegli, że 7 października odbędzie się ostatnie spotkanie, dlatego liczą, że w końcu doczekają się koniecznych zmian. Po piątej turze rozmów (5 października) protestujący przyznali, że nie zbliżyli się do osiągnięcia porozumienia

- Jesteśmy po kilkugodzinnych rozmowach, w trakcie których poruszyliśmy wszystkie punkty postulatów i trzeba jasno sobie powiedzieć, że w większości punktów jesteśmy bardzo dalecy od uzyskania jakiegokolwiek porozumienia - tłumaczy Tomasz Imiela z Naczelnej Rady Lekarskiej.

Czytaj: Protest medyków. Bromber: zaproponowaliśmy wzrost płac. Protestujący: nadal czekamy na konkrety

Wiceminister Bromber pełen optymizmu

Przypomnijmy, wiceminister Bromber mówił po ostatnim spotkaniu, że strony są bliżej porozumienia i takowe jest możliwe na kolejnym spotkaniu wyznaczonym na czwartek - 7 października.

- Zaproponowaliśmy wzrost wynagrodzeń w 2022 r. na poziomie 70 proc. przyrostu nakładów na ochronę zdrowia - zgodnie z ustawą 7 proc. PKB na zdrowie - tłumaczy wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

- Nasza propozycja to również przeniesienie pielęgniarek z wykształceniem średnim, ale długim stażem, do wyższej grupy zaszeregowania. Po 8 godzinach rozmów uzgodniliśmy tabelę z grupą zawodów precyzującą poziomy minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Przed nami dalsze rozmowy. Jesteśmy już jednak o krok dalej - powiedział Bromber.

W przypadku braku porozumienia, medycy zapowiadają, że protest będzie trwał nadal, do skutku.

Czytaj: Zakończyło się spotkanie protestujących z MZ: "Jesteśmy bardzo dalecy od porozumienia"

Medycy nie zamierzają odpuścić

Protestujący zorganizowali 6 października konferencję prasową w Białym Miasteczku, gdzie bardzo dobitnie podsumowali dotychczasowe rozmowy z wiceministrem zdrowia. Niedługo po krótkim briefingu, Komitet opublikował oficjalne oświadczenie.

- Nasz protest to próba wyegzekwowania pozytywnych zmian. Zmian, należących się pacjentom. Narracja rządowa o tym, że rząd coś robi dla ochrony zdrowia to – kolokwialnie, ale precyzyjnie określając – ściemnianie. Jako osoby biorące udział w rozmowach z przedstawicielami ministerstwa zdrowia, nie boimy się używać tego słowa. Ze ściemnianiem zderzamy się na każdym spotkaniu z resortem. Choćby wczorajsza wypowiedź ministerstwa zdrowia mówiącego o 70 proc. Podwyżki to ogromna manipulacja - czytamy w nim.

Medycy podkreślili również, że w trakcie tych pięciu spotkań nie poruszono nawet kwestii współczynników pracy, harmonogramu wprowadzenia zmian, sposobu pokrycia kosztów w poszczególnych grupach. Resort zdrowia nie zgadza się na większe zmiany w tym obszarze, natomiast propozycje protestujących zostały odrzucone.

Najważniejsze postulaty medyków:

 1. Natychmiastowa zmiana ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia minimalnego.
 2. Realny wzrost wyceny świadczeń oraz ryczałtów.
 3. Zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego.
 4. Zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego.
 5. Stworzenie systemu chroniącego medyków i pacjentów odpowiedniego systemu rejestrowania niepożądanych zdarzeń medycznych.
 6. Rezygnacja ze stworzenia nowych zawodów medycznych przy jednoczesnym efektywniejszym wykorzystaniu obecnych zawodów medycznych.
 7. Wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej.
 8. Uchwalenie innych istotnych ustaw: o medycynie laboratoryjnej, zawodzie ratownika medycznego, innych zawodach medycznych.

Czytaj: Medycy na konferencji: dostaliśmy telefony, że to będzie krwawe miasteczko

Po spotkaniu ministra zdrowia z prezesem NFZ. Będzie nowa wycena świadczeń psychiatrycznych

Jak wypowiedzieć klauzulę opt-out? Przewodniczący Rezydentów publikuje wzór

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum