Co dalej ze stażem podyplomowym? Reforma przesunięta o rok

Autor: oprac. KM • Źródło: NIL, Rynek Zdrowia14 stycznia 2022 07:36

Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że reforma stażu podyplomowego na studiach medycznych zostanie przesunięta o rok. Powody decyzji wyjaśnił wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Prace nowo powołanych zespołów pokażą, czy studenci mogą wykorzystać studia na praktyczną naukę. Fot. Adobestock
  • Jak przypomina NIL, jest nowy termin wejścia w życie rozwiązań dotyczących stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów
  • Rozwiązania wprowadza ustawa z dnia 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw
  • Termin został przesunięty o rok: z 1 stycznia 2022 r. na 1 stycznia 2023 r.
  • NIL dodaje, że poinformował o tym wiceminister zdrowia Piotr Bromber w piśmie z 4 stycznia 

Lepsze wykorzystanie czasu studiów

Minister zdrowia powołał dwa nowe zespoły i, jak wskazuje NIL, to miało być powodem decyzji. Naczelna Izba Lekarska pisze tu o zespołach do spraw opracowania propozycji zmian w standardach kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza oraz lekarza dentysty i do spraw opracowania propozycji rozwiązań prawnych i organizacyjnych regulujących pracę studentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego w podmiotach wykonujących działalność leczniczą „Praca dla studenta”.

Wyniki prac tych zespołów pokażą, czy studenci kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego są w stanie lepiej wykorzystać studia - zwłaszcza ostatniego roku. Będzie wiadomo, czy studenci mogą przeznaczyć ten czas na praktyczną naukę czynności zawodowych w bezpośrednim kontakcie z pacjentem.

Rekomendacje zespołów a odsunięcie w czasie realizacji reformy stażu podyplomowego

NIL za wiceministrem Bromberem podkreśla, że przesunięcie wdrożenia reformy stażu podyplomowego jest konieczne. W ocenie Brombera wcielanie w życie nowych rozwiązań może być niewystarczające z uwagi na rekomendacje powołanych zespołów.

Ministerstwo Zdrowia, jak zapewnił wiceminister, dopilnuje, by "prace nad zmianą koncepcji kształcenia przed- i podyplomowego przebiegały z uwzględnieniem opinii właściwych ekspertów", pisze NIL. Resort postara się również o elastyczne i płynne wdrażanie zmian bez uszczerbku na jakości kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum