"Rzeczpospolita": Co czwarty Polak nie ufa publicznej ochronie zdrowia. Chętnie korzysta z prywatnej

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia21 października 2021 09:17

Problemy publicznej służby zdrowia (np. odległe terminy) są powodem, dla którego coraz więcej osób szuka specjalistów w sektorze prywatnym. Część rodaków wysoko ocenia jakość opieki zdrowotnej za granicą, ale koszty leczenia są dla nich nie do przejścia - pisze "Rzeczpospolita".

Polacy chętnie korzystają z prywatnej służby zdrowia. Fot. Shutterstock
  • Zgodnie z badaniem, do którego dotarła „Rzeczpospolita”, blisko 46 proc. Polaków korzysta zarówno z publicznej, jak i prywatnej służby zdrowia
  • Zdaniem Polaków wysoki poziom opieki zdrowotnej oferują m.in. Niemcy, Norwegia i USA. Jednakże koszty leczenie za granicą są zbyt wysokie dla Polaków
  • Jedynie 41 proc. respondentów zdaje sobie sprawę z tego, że możliwe koszty leczenia za granicą może pokryć polisa na życie

Polacy nie ufają służbie publicznej

Na łamach "Rzeczpospolitej" ukazały się wyniki badania dotyczące podejścia Polaków do opieki zdrowotnej oraz ubezpieczeń z tym związanych. W pierwszej kolejności rzuca się w oczy fakt, że aż 46 proc. badanych korzysta z publicznej i prywatnej służby zdrowia, natomiast 39 proc. wyłącznie z państwowej opieki. Łączy się to bezpośrednio z zaufaniem – prywatne ośrodki pozytywnie ocenia 61 proc. badanych, a niestety jedynie 24 proc. dobrze ocenia publiczną opiekę.

Jak podaje "Rzeczpospolita", Polacy bardzo wysoko oceniają jakość opieki zdrowotnej w krajach takich jak: Niemcy (42 proc.), USA (33 proc.) i Norwegia (17 proc.). W związku z tym Polacy chętnie pojechaliby tam na leczenie, gdyby mieli pieniądze. Oprócz tego powodami, dla których ankietowani nie decydują się na wyjazd zagraniczny są: koszty, bariera językowa oraz problemy organizacyjne.

Czytaj: Kod choroby na L4. Co widzi pracodawca na zwolnieniu lekarskim?

Ubezpieczenie a leczenie. Co wiedzą Polacy?

Z tego samego badania wynika także, że jedynie 41 proc. pytanych osób wie, że koszty leczenia za granicą może pokryć polisa na życie, z kolei 42 proc. respondentów słusznie wskazuje, że ubezpieczenie na życie pokrywa wszystkie koszty związane z procesem leczenia poza granicami Polski (m.in. koszt samego leczenia, leków, przelotów, zakwaterowania).

"Rzeczpospolita" dodaje także, że tylko 13 proc. respondentów słusznie szacuje, że składka ubezpieczenia pokrywającego leczenia za granicą wynosi do 100 zł miesięcznie.

Czytaj: Stworzyli mapę zamykanych oddziałów szpitalnych. "Drogie Ministerstwo Zdrowia, kurczy się czas na działania!"

Coraz więcej chętnych na ubezpieczenia prywatne

Przypomnijmy, z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że wartość składki przypisanej brutto po drugim kwartale 2021 roku wzrosła o 5,5 proc. i wynosi 526,8 mln zł.

Kolejnym - jak napisano - godnym odnotowania trendem jest zauważalny wzrost troski pracodawców o zdrowie pracowników, m.in. poprzez zapewnienie im ubezpieczenia zdrowotnego lub poszerzenia obowiązkowej medycyny pracy o pakiety diagnostyczne, pogłębioną profilaktykę górnych dróg oddechowych i często dostęp do teleporad.

Według Barometru Watch Health Care średni czas oczekiwania na usługi medyczne w publicznej ochronie zdrowia skrócił się z 3,8 do 3,4 miesiąca. Jednak - jak wskazano - że w wielu dziedzinach medycyny czas ten znacząco się wydłużył. "Wciąż najdłużej pacjenci muszą czekać na świadczenie z zakresu ortopedii - ponad 10 miesięcy, chirurgii plastycznej, neurochirurgii czy angiologii" - czytamy.

Czytaj: Ponad 3,5 mln Polaków ma prywatne ubezpieczenia zdrowotne. To o prawe 15 proc. więcej niż rok temu

ZUS tropie zwolnienia lekarskie. Sprawdzi, gdzie byłeś na L4. Kontrolerzy mają nowe metody

Dr Grzesiowski o czwartej fali koronawirusa: jesteśmy po brodę w bagnie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum