Cieszyński: włączamy do systemu lekarzy stażystów, ograniczamy sprawozdawczość i kontrole

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2020 16:00

- Zmieniamy 14 ustaw, które regulują każdy element funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Jedną z ważniejszych zmian będzie zawieszenie egzaminów dla osób wykonujących zawody medyczne - mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, w Sejmie w piątek, 27 marca.

Janusz Cieszyński na posiedzeniu Sejmu, 27 marca br. dotyczącym walki z koronawirusem; FOT. PTWP/Sejm

Cieszyński podkreślił, że jest to kolejna tura zmian, które zostają wprowadzone po tych już najpilniej procedowanych w ramach tzw. specustawy dotyczącej walki ze skutkami pandemii koronawirusa.

Przepisy konieczne w czasie epidemii
- Po pierwsze zawieszamy egzaminy dla osób wykonujących zawody medyczne. Jeżeli ktoś już zdał egzamin pisemny i czeka na egzamin ustny, jeśli nie będziemy w stanie tego egzaminu przeprowadzić to taki lekarz będzie miał ten egzamin zaliczony, czyli dopuścimy do zawodu tych, wobec których tej drugiej części egzaminu nie będziemy mogli przeprowadzić - wyjaśniał wiceminister Cieszyński 

Tłumaczył też, że zawieszone zostają też obowiązki sprawozdawcze wobec NFZ - te, które można racjonalnie teraz ograniczyć, jak np. informacja o najbliższym wolnym terminie wizyty. - Wrócimy do tej sprawozdawczości, gdy sytuacja się unormuje - wyjaśniał.

Dodał też, że ustawy narzucają także obowiązkowe kontrole w laboratoriach diagnostycznych, stacjach krwiodawstwa i innych jednostkach. - My te kontrole na ten moment zawieszamy - podkreślił Cieszyński.

Jednocześnie wyjaśnił, że MZ zawiesza też funkcjonowanie instrumentu oceny inwestycji w ochronie zdrowia dla tych inwestycji, które są realizowane w związku ze zwalczaniem koronawirusa.

- Wprowadzamy także rozwiązania, które pozwolą dostosowywać system ochrony zdrowia do jego lepszego funkcjonowania w czasie epidemii. Przede wszystkim przewidujemy możliwość włączenia do systemu lekarzy stażystów, pielęgniarek, które wracają do systemu po pięciu latach lub więcej niewykonywania zawodu, osób z kursem pierwszej pomocy. Te osoby będą mogły wesprzeć pracę systemu ratownictwa medycznego. Dajemy też możliwość zaangażowania pielęgniarek w stacjach krwiodawczych. We wszystkich tych włączeniach dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo pacjenta. Będzie nad tym pewien nadzór i kontrola - wyjaśniał wiceminister Cieszyński.

Ograniczone przemieszczanie się pracowników ochrony zdrowia
Tłumaczył też, że oprócz tego poszerzany zostaje katalog podmiotów, wobec których MZ na podstawie specustawy będzie mógł wydawać polecenia. - Rozszerzamy to o podmioty samorządowe i o możliwość wprowadzenia na czas stanu epidemii czy stanu zagrożenia epidemiologicznego, pełnomocnika ministra, który na ten okres będzie zarządzał szpitalem. Wynagrodzenie tej osoby ponosi minister zdrowia. Osoba, która do tej pory zarządzała szpitalem otrzymuje w tym okresie wynagrodzenie, i po ustaniu stanu, o którym mowa wraca na swoje stanowisko - mówił wiceminister.

Dodał też, że ograniczona zostaje również możliwość przemieszczania się pracowników ochrony zdrowia pomiędzy placówkami medycznymi, przemieszczania się pracowników, którzy mogą być zakażeni, bo mogły mieć kontakt z osobą chorą na koronawirusa.

- To są rozwiązania bardzo ważne dla systemu. Takie sytuacje miały miejsce w innych krajach i to są sytuacje, których w Polsce chcemy uniknąć, aby ten system ochrony zdrowia działał sprawnie - wyjaśniał.

Jednocześnie resort zdrowia ogranicza katalog osób zwolnionych ze skierowania do pracy przez wojewodów. - Zgodnie z poprawką opracowaną wspólnie z grupą młodych lekarzy, do pracy nie będą mogły być skierowane kobiety w ciąży, lekarze opiekujący się własnymi dziećmi w wieku do lat 14, dziećmi niepełnosprawnymi lub dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi a spośród par medyków, którzy wychowują dzieci starsze, skierowanie do pracy będzie mógł otrzymać tylko jeden rodzic - podkreślił wiceminister Cieszyński.

I dodał: - Wprowadzamy też możliwość dyżurowania dla innych zawodów w ochronie zdrowia. Lepsze mechanizmy egzekwowania cen maksymalnych na leki i inne produkty medyczne.

- Dodatkowo wchodzi ułatwienia dla farmaceutów zgodnie z postulatami PSL. Możliwość wystawiania recept farmaceutycznych dla siebie i swojej rodziny oraz także wtedy, gdy nie ma nagłego pogorszenia stanu zdrowia dla pacjentów. Chcemy, żeby farmaceuci w tej trudnej sytuacji mogli pomóc jeszcze lepiej pacjentom - podkreślił.

Monitorowanie osób objętych kwarantanną
- Upraszczamy dostarczanie decyzji o kwarantannie, hospitalizacji i nowej instytucji, którą jest izolacja w warunkach domowych dla pacjentów, wobec których nie ma konieczności hospitalizacji, wprowadzamy uproszczenia dotyczące dokumentacji, wprowadzamy do tego narzędzia cyfrowe - powiedział wiceszef resortu zdrowia.

- Dziś na kilkadziesiąt wizyt w POZ, 2-3 są stacjonarnie realizowane a reszta to teleporady. Dlatego udostępniamy platformę, dzięki, której każdy, zarówno lekarz jak i pielęgniarka będzie mógł przeprowadzać wideokonsultację, wystawić receptę, zwolnienie i wspierać pacjentów. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza też aplikację, która będzie wspierać proces monitorowania osób objętych kwarantanną - podsumował wiceminister Cieszyński.

W Sejmie trwa pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum