Cieszyński: działania dot. koronawirusa zdają egzamin. Nie można ich zmieniać zbyt szybko

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2020 11:21

Obowiązujące ograniczenia i wytyczne związane z koronawirusem są racjonalne i zdają egzamin. Nie można ich zmieniać zbyt szybko. Decyzje muszą być podejmowane w oparciu o analizy - wskazał w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński Fot. Archiwum

- Jeżeli popatrzymy na statystyki, np. na liczbę zachorowań na milion mieszkańców, to widzimy w obiektywnych danych, że plan, który przedstawiliśmy Polakom, zdaje egzamin - powiedział Cieszyński na antenie Polskiego Radia 24. Stwierdził, że obowiązujące ograniczenia i wytyczne są racjonalne.

Dodał, że "kolejne decyzje o odmrażaniu życia społecznego i gospodarczego będą każdorazowo analizowane pod kątem bezpieczeństwa zdrowotnego". Podał, że w tym tygodniu będzie możliwość przedstawienia pewnych wniosków i kolejnych rekomendacji.

Rząd zapowiedział, że ograniczenia będą znoszone w czterech etapach; pierwszy rozpoczął się 20 kwietnia. Ministerstwo Zdrowia ma przeprowadzać cotygodniową ewaluację skutków zmian. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależy od przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim), wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych) oraz realizacji wytycznych sanitarnych.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 11 tys. 617. 535 z tych osób zmarło.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum