×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Szpital Śląski w Cieszynie zostanie bez pediatrii? Decyzja należy do radnych powiatu

Autorzy: PAP; oprac. PW • Źródło: PAPOpublikowano: 02 czerwca 2023 13:27

W cieszyńskim Szpitalu Śląskim od 1 lipca ma zostać zlikwidowany oddział pediatrii. Brakuje lekarzy. Placówka powiadomiła o planach wojewodę oraz NFZ. Plan zatwierdziła już rada społeczna szpitala. Ostateczna decyzja należy do radnych powiatu - podał szpital.

Szpital Śląski w Cieszynie zostanie bez pediatrii? Decyzja należy do radnych powiatu
Oddział pediatryczny był już dwukrotnie zawieszany. Fot. Adobe Stock
 • Szpital Śląski w Cieszynie z powodu braku lekarzy może utracić pediatrię
 • Funkcjonowanie oddziału pediatrycznego była już dwukrotnie zawieszane z powodów kadrowych. Przepisy nie zezwalają na kolejny taki krok
 • Dyrekcja nie zdołała skompletować odpowiedniej liczby lekarzy, którzy gwarantowaliby bezpieczne funkcjonowanie oddziału

Nie ma lekarzy pediatrów. Oddział będzie zlikwidowany?

Oddział pediatryczny nie funkcjonuje od początku roku. Dotychczas jego działalność była dwukrotnie zawieszana. Dyrekcja w tym czasie nie zdołała skompletować odpowiedniej liczby lekarzy, którzy gwarantowaliby bezpieczne funkcjonowanie oddziału. - Nie zgłosił się żaden lekarz" - powiedziała w piątek, 2 czerwca rzecznik szpitala Ewa Herman.

Przedstawicielka placówki zaznaczyła zarazem, że przepisy uniemożliwiają dalsze zawieszenie działalności.

- Nie możemy zawiesić oddziału po raz trzeci. Czasowe zaprzestanie prowadzenia działalności może trwać tylko do sześciu miesięcy. Nie ma przepisów, które mówią, że można to przedłużyć o kolejne miesiące. Stąd wniosek o likwidację - wyjaśniła Herman.

Wniosek o ograniczenie działalności przez likwidację pediatrii zaaprobowała rada społeczna szpitala.

Pediatria może ponownie ruszyć. "Jak tylko znajdą się lekarze"

Jak dodała rzecznik, dyrekcja lecznicy przekazała pod koniec maja informację o planach likwidacji pediatrii wojewodzie śląskiemu i NFZ. - Poinformowaliśmy, że od 1 lipca oddział nie będzie funkcjonował. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie uchwałą organ założycielski, czyli rada powiatu cieszyńskiego na najbliższej sesji - powiedziała Ewa Herman.

Rzecznik szpitala powiedziała PAP, że "w przyszłości oddział może ponownie ruszyć". - Jak tylko znajdą się lekarze, to niewątpliwie taki wniosek zostanie złożony do NFZ - zadeklarowała.

Cieszyński szpital powiatowy zawiesił działalność oddziału z powodu braku odpowiedniej liczby pediatrów od 1 stycznia na trzy miesiące. Placówka nie zdołała pozyskać wystarczającej kadry lekarskiej. Dyrekcja wystąpiła do wojewody śląskiego o przedłużenie zawieszenia, na co otrzymała zgodę.

Najbliższe szpitale, w których mali pacjenci znajdą pomoc, to obecnie: "pediatryk" w Bielsku-Białej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju oraz Miejskie Zakłady Opieki Zdrowotnej w Żorach.

Cieszyński szpital zawieszał już działania pediatrii w sierpniu 2021 roku. Wówczas także uzasadnieniem był brakiem personelu.

Szpital Śląski w Cieszynie jest prowadzony przez starostwo. Ma 20 oddziałów, blok operacyjny i stację dializ.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze