Chorzy odwołują wizyty w poradniach. Obawiają się izolacji i kwarantanny, choć nie są obowiązkowe

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, Porozumienie Zielonogórskie20 października 2022 15:30

Choć obowiązek izolacji dla osób zakażonych koronawirusem i kwarantanny dla współdomowników został zniesiony w marcu, to są pacjenci, którzy nadal unikają poradni w obawie przed koniecznością pozostania w domu, jeśli test potwierdzi COVID. Zdarza się nawet, że odwołują wizyty, bo nie zgadzają się na wykonanie badania.

Chorzy odwołują wizyty w poradniach. Obawiają się izolacji i kwarantanny, choć nie są obowiązkowe
Pacjenci z objawami COVID-19 odwołują wizyty w przychodniach, bo boją się izolacji. Fot. AdobeStock
  • Wielu pacjentów nadal obawia się konsekwencji związanych z zakażeniem koronawirusem. Zwłaszcza izolacji i kwarantanny współdomowników
  • Lekarze medycyny rodzinnej zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim przypominają, że obecnie chory na COVID otrzymuje zwolnienie lekarskie i traktowany jest tak, jak każdy inny pacjent z chorobą zakaźną
  • Po upływie zwolnienia lekarskiego nie ma także potrzeby, aby pacjent ponownie zgłaszał się do poradni i wykonywał test

Lekarze POZ przypominają: Od 28 marca nie ma obowiązkowej izolacji i kwarantanny

Choć obowiązek izolacji dla osób zakażonych koronawirusem został zniesiony w marcu, to nadal zdarzają się pacjenci, którzy unikają poradni w obawie przed koniecznością pozostania w domu, jeśli test potwierdzi u nich COVID-19.

- Kiedy u pacjenta występują niepokojące objawy, złe samopoczucie, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem, to powinien on zgłosić się do specjalisty medycyny rodzinnej - podkreśla Joanna Szeląg, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, wiceprezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców PZ.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz wykona szybki test antygenowy i po kilku minutach potwierdzi lub wykluczy obecność koronawirusa. - Jeśli test będzie pozytywny, pacjent otrzyma zwolnienie lekarskie - najczęściej na 7 dni - i ma zaleconą samoizolację. Jest to dokładnie taka sama procedura jak w przypadku każdej innej choroby zakaźnej, np. grypy - przypomina lekarka.

Izolacja w przypadku wykrycia Covid-19 jest obecnie jedynie zaleceniem sanepidu, nie jest obowiązkowa. Sanepid, owszem, jest informowany o pozytywnym wyniku testu, ale nie nakłada już na chorego obowiązkowej izolacji, ani kwarantanny na jego współdomowników. 

Chorzy odwołują wizyty, bo nie zgadzają się na wykonanie testu

Lekarze rodzinnie przypominają, że po upływie zwolnienia lekarskiego nie ma również potrzeby, aby pacjent ponownie zgłaszał się w poradni i wykonywał test. Jeśli dobrze się czuje, to po prostu wraca do zdrowia. Mimo to, jak opowiadają, niektórzy wciąż obawiają się wizyt w poradniach nawet wtedy, gdy źle się czują i podejrzewają u siebie lub swoich dzieci zakażenie koronawirusem. Zdarza się, że odwołują wizyty, bo nie zgadzają się na wykonanie testu.

- W przypadku podejrzenia Covid-19 mamy inne procedury postępowania. Pacjenci wchodzą do poradni innym wejściem i od razu robimy im test. Tłumaczymy, że pozytywny wynik testu niczym nie skutkuje - opowiada dr Agata Sławin, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie i wiceprezes Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców. - Po prostu zalecamy dbanie o siebie w warunkach domowych, jak przy każdej innej infekcji oraz niewychodzenie z domu, żeby nie zarażać innych.

To istotne zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że codziennie odnotowuje się ok. 5 tys. nowych przypadków. Nadal są przypadki śmiertelne – średnio dziennie umiera 20-30 osób zakażonych. Dane te są jednak niepełne, bo nie ma obowiązku wykonywania testów. Dziennie przeprowadza się ich kilkanaście tysięcy.

Resort zdrowia przewiduje, że kolejna fala możliwa jest na przełomie roku.  - Od drugiej połowy września obserwujemy spadek liczby dziennych zakażeń. 7-dniowa średnia zmniejszyła się z poziomu 4,6 tys. do 2,2 tys., czyli ponad dwukrotnie  - napisał w minionym tygodniu na Twitterze Adam Niedzielski.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum