Chorzy na łuszczycę rozpoczęli marsze po "prawo do normalności"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 sierpnia 2011 19:02

Pierwszy z sześciu marszów chorych na łuszczycę, który ma uświadomić społeczeństwu, że tej choroby nie należy się bać (nie można się nią zarazić), zorganizowano w czwartek (11 sierpnia) w Lublinie.

Chorzy na łuszczycę rozpoczęli marsze po "prawo do normalności"

- Marsze to wyraz frustracji pacjentów - zaznacza Monika Kotlarz-Koza, prezes Fundacji "Tak, mam łuszczycę", organizatora akcji. - Wciąż brakuje dostępu do nowoczesnych terapii biologicznych dla najciężej chorych - dodaje.

10 lutego 2011 r. podczas spotkania z pacjentami z łuszczycą z okazji Światowego Dnia Chorego minister zdrowia Ewa Kopacz obiecała wprowadzenie do połowy roku dwóch programów terapeutycznych dla chorych na łuszczycę plackowatą oraz łuszczycowe zapalenie stawów.

- Jest już sierpień, a programów ciągle nie widać. Nasze maile, monity i pisma do ministerstwa nic nie dają. Zwodzi się nas przedłużającymi się konsultacjami, a tymczasem nadal brakuje możliwości skutecznego leczenia - podkreśla Monika Kotlarz-Koza.

Dlatego ostatni marsz, który odbędzie się 16 sierpnia w Warszawie, zakończy się przekazaniem manifestu chorego na łuszczycę Ministerstwu Zdrowia. Podpisy pod nim będą zbierane w czasie kolejnych marszów: w Radomiu (w piątek 12 sierpnia), Zakopanem (sobota 13 sierpnia), Łodzi (niedziela 14 sierpnia) oraz w Sopocie (poniedziałek 15 sierpnia).

- Marsze to nasza szansa na pokazanie się społeczeństwu. Ponieważ wygląd skóry chorego na łuszczycę odbiega znacznie od obowiązujących kanonów piękna, pacjenci ukrywają swój wygląd i często izolują się z życia społecznego i towarzyskiego - wyjaśnia Monika Kotlarz-Koza.

Szacuje się, że na schorzenie to może cierpieć w Polsce nawet 1 mln osób.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum