×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Chorzy na białaczkę wciąż umierają na COVID-19. Potrzebna profilaktyka pre-ekspozycyjna

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia07 maja 2022 12:00Aktualizacja: 08 maja 2022 19:44

Choć rząd ogłosił zniesienie obostrzeń, a w połowie maja - stanu epidemii, to wciąż są grupy pacjentów, dla których zakażenie koronawirusem niesie wysokie ryzyko powikłań, a nawet śmierci. Najbardziej zagrożeni są pacjenci z nowotworami krwi, około transplantacyjni i dializowani.

Chorzy na białaczkę wciąż umierają na COVID-19. Potrzebna profilaktyka pre-ekspozycyjna
Chorzy na nowotwory krwi nadal umierają po zakażeniu się koronawirusem Fot. Shutterstock
 • Choć sytuacja epidemiczna w kraju wydaje się być stabilna, chorzy na nowotwory krwi nadal umierają po zakażeniu się koronawirusem
 • – U wielu z nich odpowiedź na szczepienie przeciw COVID-19 jest znacznie mniejsza niż u osób zdrowych. Rozwiązaniem byłoby podanie gotowych przeciwciał monoklonalnych, czyli tzw. profilaktyka pre-ekspozycyjna – przekonuje prof. Iwona Hus, zastępca kierownika Kliniki Hematologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie
 • Nowy lek został zarejestrowany w Unii Europejskiej. Wcześniej był stosowany m.in. w Stanach Zjednoczonych, ale w Polsce wciąż jest niedostępny
 • O dostęp do preparatu coraz częściej pytają też sami pacjenci. – Wiedzą o istnieniu profilaktyki pre-ekspozycyjnej. Pytają o nią, czy jest dostępna, czy będzie refundowana, jak można do niej dotrzeć – opowiada Katarzyna Lisowska, liderka Stowarzyszenia Hematoonkologiczni, organizacji pacjenckiej

Są pacjenci, dla których koronawirus nadal jest bardzo niebezpieczny

Jest grupa pacjentów, w której nadal panuje wysoka śmiertelność i wysokie ryzyko groźnych powikłań z powodu COVID-19, bo nie odpowiadają na szczepienia przeciwko tej chorobie. Dla nich, zdaniem ekspertów, nadzieją są gotowe przeciwciała monoklonalne, które mogą ich ustrzec przed zachorowaniem.

– O ile dla osób zdrowych COVID jest znacznie mniejszym zagrożeniem niż wcześniej, to dla chorych z nowotworami hematologicznymi nadal jest bardzo niebezpieczny – przestrzega prof. Iwona Hus, zastępca kierownika Kliniki Hematologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Szczególnie zagrożoną grupą są chorzy na ostrą białaczkę. – To są pacjenci, którzy otrzymują agresywną chemioterapię, leki o silnym działaniu immunosupresyjnym lub przeszli transplantację komórek krwiotwórczych – wymienia hematolog.

Podobnie jak pacjenci dializowani oraz przed i po przeszczepach organów, często nie odpowiadają immunologicznie na szczepionki.


– Odpowiedź na szczepienie przeciw COVID-19 jest w tej grupie pacjentów znacznie mniejsza niż u osób zdrowych. Niektórzy w wyniku leczenia lub samej choroby nie mają w ogóle komórek odpowiedzi immunologicznej. W związku z tym szczepienia ich nie zabezpieczają– tłumaczy prof. Hus.

Zakażenie koronawirusem w tej grupie pacjentów wiąże się z kolei z wysokim ryzykiem powikłań, uniemożliwia chorym podanie wysokodawkowej chemioterapii, a w przypadku osób czekających na przeszczep komórek krwiotwórczych dodatkowo wyklucza przeprowadzenie transplantacji. – Zachodzi zatem ryzyko, że pacjenci nie otrzymają na czas takiego leczenia, jakie powinni dostać – zwraca uwagę lekarka.

Chorzy na białaczkę wciąż umierają na COVID-19

Śmiertelność z powodu COVID-19 wśród chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową oraz na szpiczaka, zwłaszcza w trakcie pierwszych fal pandemii, wynosiła nawet 30 procent.

W ostatnich miesiącach, choć sytuacja epidemiczna w kraju wydaje się być stabilna, chorzy na nowotwory krwi nadal umierają po zakażeniu się koronawirusem.

Potwierdza to Katarzyna Lisowska ze Stowarzyszenia Hematoonkologiczni, liderka wielu grup wsparcia dla pacjentów z nowotworami krwi.

– Zwłaszcza na przełomie lutego i marca mieliśmy w grupach sporo osób, które pomimo przyjęcia szczepionek zmarły w wyniku COVID – opowiada.

Jak podkreśla, pacjenci cierpiący na nowotwory wciąż odchodzą w wyniku zakażeń, a niezakażonym przekłada się terminy hospitalizacji, bo co rusz infekcje utrudniają pracę szpitali, które prowadzą oddziały hematoonkologiczne.

Zwraca też uwagę, że poza wysokim ryzykiem zgonu cierpiący na nowotwory układu krwiotwórczego po kontakcie z koronawirusem narażeni są na cały szereg innych poważnych powikłań.


– Ciężej przechodzą COVID i dłużej chorują. Część pacjentów po przebyciu zakażenia nie chodziła, niemal nie mówiła, miała problemy sercowe i neurologiczne. Po wyłączeniu programu rehabilitacji pocovidowej zostali właściwie pozostawieni sami sobie – ubolewa.

Potrzebne zabezpieczenie przed COVID. „Nadal żegnamy zbyt wiele osób”

Zdaniem prof. Hus warto podejść do pacjentów hematoonkologicznych indywidualnie i zabezpieczyć ich przed zakażeniem SARS-CoV-2.

– Odpowiedzią mogłaby być profilaktyka pre-ekspozycyjna, czyli podanie gotowych przeciwciał monoklonalnych uzyskanych z osocza ozdrowieńców, które znacznie zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 – proponuje.

Przeciwciała po podaniu, w przeciwieństwie do szczepionki, nie stymulują organizmu do produkcji własnych przeciwciał, ale w razie kontaktu człowieka z wirusem neutralizują go.

Lek został niedawno zarejestrowany w Unii Europejskiej. Wcześniej był stosowany m.in. w Stanach Zjednoczonych.

– Jest to lek bardzo dobrze oceniany. Badania kliniczne wykazały, że aż w 83 proc. zabezpiecza przed ciężkim przebiegiem COVID-19 w ciągu pół roku od podania. Wśród badanych nie było wielu chorych na nowotwory, ale były osoby obarczone czynnikami ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia. Populacja naszych pacjentów mogłaby zatem bardzo na tym leczeniu skorzystać – podkreśla prof. Iwona Hus.

Wątpliwości co do tego nie ma także Katarzyna Lisowska.

– Pacjenci wiedzą o istnieniu profilaktyki pre-ekspozycyjnej. Pytają nas o nią, czy jest dostępna, czy będzie refundowana, jak można do niej dotrzeć. To są świadomi, wyedukowani ludzie, którzy śledzą doniesienia ze świata medycyny. My ze swojej strony także publikujemy sprawdzone, wiarygodne materiały, które mogą mieć znaczenie dla terapii naszych pacjentów – opowiada.

Jak podkreśla, udostępnienie w Polsce profilaktyki pre-ekspozycyjnej dałoby szansę pacjentom hematoonkologicznym na zabezpieczenie się przed COVID-19.

– Ochroniłoby ich przed zachorowaniem i powikłaniami, jakie niesie ze sobą zakażenie koronawirusem. Z powodu infekcji covidowych wciąż zbyt wcześnie żegnamy wiele osób – zaznacza.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze