Chorwacja: obowiązkowy paszport covidowy przy wjeździe do kraju. Nowe zasady od 1 lipca

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP01 lipca 2021 07:00

Od czwartku, 1 lipca, osoby chcące wjechać do Chorwacji muszą przedstawić paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID potwierdzający szczepienie, wynik testu lub ozdrowienie. Poinformowało o tym Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

Chorwacja. Jakie zasady obowiązują przy wjeździe?/Fot. Shutterstock
  • Decyzję o konieczności przedstawienia paszportu covidowego podjął Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji
  • Granicę można przekroczyć minimum 22 dni po szczepieniu
  • Osoby niespełniające wymogów zostaną skierowane przez Policję Graniczną na kwarantannę

Od czwartku do Chorwacji z paszportem covidowym

Przedstawicielstwo przekazało, że decyzję o konieczności wylegitymowania się Unijnym Certyfikatem COVID przez osoby przyjeżdzające do Chorwacji, podjął w środę Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji.

Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce wyjaśniło, że w przypadku jeśli turyści nie posiadają Unijnego Certyfikatu COVID, to wjazd do Chorwacji będzie możliwy pod warunkiem spełnienia jednego z następujących kryteriów: na teren kraju będą mogły wjechać osoby, które okażą negatywny wyniku testu PCR - nie starszy niż 72 h lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) - nie starszy niż 48 h.

Czytaj również: Od dziś paszport covidowy działa na granicach. Jak pobrać Certyfikat COVID-19? Jakie kraje go uznają? To musisz wiedzieć przed podróżą

Szczepionka - minimum 22 dni po zaszczepieniu

Kolejnym kryterium umożliwiającym wjazd do Chorwacji jest zaszczepienie pierwszą dawką szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleja (Sputnik V). Takie osoby jednak będą mogły przekroczyć granicę Chorwacji w okresie minimum 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia. W przypadku szczepionki AstraZeneca okres ten wynosi minimum 22 dni a maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki.

Następne kryterium dotyczy osób, które okażą potwierdzenie przejścia COVID-19 i zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od początku choroby, a szczepienie odbyło się na mniej niż 210 dni przed przekroczeniem granicy. Potrzebne jest posiadanie potwierdzeń przechorowana COVID-19 i szczepienia - podkreślono.

Czwarte kryterium dotyczy ozdrowieńców wyleczonych w ostatnich 6 miesiącach. Będą oni mogli wjechać na terytorium Chorwacji pod warunkiem okazania potwierdzenia od lekarza o przebyciu choroby lub pozytywnego wyniku testu PCR lub antygenowego (testy wykonane maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy).

To trzeba wiedzieć: Kwarantanna po powrocie do Polski. Od 1 lipca nowe przepisy. Zasady, terminy - to trzeba wiedzieć

Nie spełniasz wymogów? Idziesz na kwarantannę

Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce dodało, że dzieci do ukończenia 12. roku życia podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID lub spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, zwolnione są z obowiązku testu.

"Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane przez Policję Graniczną na kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji. Osoby, które nie wykonają testu lub nie otrzymają negatywnego wyniku testu muszą odbyć 10-dniową kwarantannę" - podkreślono.

Dodano, że warunki wjazdu na terytorium Chorwacji mogą ulec zmianie z uwagi na sytuację epidemiologiczną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum