×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Choroby cywilizacyjne. Jak możemy z nimi wygrać? EEC 2023: ostatnie chwile na rejestrację

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia20 kwietnia 2023 13:15Aktualizacja: 21 kwietnia 2023 09:19

Jak zwiększyć skuteczność działań profilaktycznych mających wpływ na ograniczanie zapadalności na choroby cywilizacyjne? Kiedy możemy spodziewać istotnej poprawy zdrowia Polaków? To niektóre z pytań, na które odpowiedzi będą poszukiwać goście sesji „Choroby cywilizacyjne”, zaplanowanej w ścieżce dyskusji o ochronie zdrowia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Choroby cywilizacyjne. Jak możemy z nimi wygrać? EEC 2023: ostatnie chwile na rejestrację
Choroby cywilizacyjne będą tematem jednej z debat w trakcie EEC 2023. Fot. AdobeStock
 • Dobra praktyka ośrodków kardiologicznych zajmujących się kompleksowo pacjentami przez rok po interwencyjnym leczeniu zawału serca pokazuje, że odległa śmiertelność w tej grupie pacjentów jest niższa o 30 proc.
 • To udowadnia, jakie znaczenie ma dobra organizacja opieki nad pacjentami z tą chorobą cywilizacyjną - mówi Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny American Heart of Poland
 • - Być może należy zastanawiać się nad rozwiązaniami finansowymi motywującymi pacjentów do wykonywania badań profilaktycznych - rozważa prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w latach 2018-2022
 • Możliwe, że nadumieralność Polaków w czasie pandemii COVID-19 ma także związek z ogólnym stanem zdrowia populacji - ocenia prof. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
 • O tych i wielu innych zagadnieniach będziemy rozmawiać podczas sesji "Choroby cywilizacyjne”, z udziałem m.in. wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, zaplanowanej w ścieżce dyskusji o ochronie zdrowia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Rejestracja

Organizacja leczenia w chorobach cywilizacyjnych. Też ma znaczenie

- W Polsce mamy jedną z najlepiej zorganizowanych w Europie sieci leczenia zawału mięśnia sercowego i bardzo dobre wyniki wewnątrzszpitalne dotyczące przeżycia pacjentów. Natomiast wyniki odległe, zarówno 30-dniowe, jak i 12 miesięczne pozostają niezadowalające - mówi Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny, członek zarządu, American Heart of Poland (AHP), zwracając uwagę na znacznie wprowadzania opieki koordynowanej w leczeniu tak powszechnej kardiologicznej choroby cywilizacyjnej, jaką są zawały serca.

Możliwość takiej opieki nad pacjentami po zawale serca daje program KOS-Zawał. W ośrodkach AHP uzyskujemy włączalność pacjentów do KOS-Zawał sięgającą 70 proc. Ponad 70 proc. z nich kończy 12-miesięczny cykl opieki przewidziany programem - zaznacza dyrektor, dzieląc się rozwiązaniami dotyczącymi dobrej praktyki.

Z badań prowadzonych przez AHP wspólnie ze specjalistami z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i innych ośrodków wiadomo, że odległa śmiertelność w tej grupie pacjentów jest niższa o 30 proc. - Jesteśmy w stanie uratować o jedną trzecią więcej ludzkich istnień, rzadko widuje się tak spektakularne efekty - podkreśla.

Profilaktyka w chorobach cywilizacyjnych. Jak przekonać do badań?

Udział w sesji zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Będziemy chcieli też m.in. rozmawiać o tym, kiedy i w oparciu jakie działania możemy spodziewać się wyraźnych sukcesów w poprawie wskaźników, odzwierciedlających stan zdrowia populacji w zakresie zapadalności i wyników leczenia najczęstszych chorób populacyjnych.

Chcemy również prosić ekspertów o opinię m.in. o tym, jak zwiększyć skuteczność działań profilaktycznych mających wpływ na ograniczanie chorób cywilizacyjnych.

- Poza edukacją szkolną warto być może zastanawiać się nad rozwiązaniami finansowymi motywującymi pacjentów do dbałości o wykonywanie badań profilaktycznych - mówi prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w latach 2018-2022.

Proponuje: - Takie rozwiązanie to np. wzrost składki zdrowotnej w przypadku niewykonania cyklicznego badania profilaktycznego, o - powiedzmy - pół procenta, co już zapewne okazałoby się motywujące do regularnej dbałości o zdrowie. Można też zastanawiać się np. nad zwiększeniem stawki kapitacyjnej dla lekarzy, którzy osiągają dobre wyniki w zakresie zgłaszalności pacjentów na badania profilaktyczne.

Skąd duża nadumieralność Polaków w czasie epidemii COVID-19?

Podczas sesji postawimy też m.in. pytanie, czy wyjątkowo wysoka nadumieralność Polaków w czasie pandemii COVID-19 ma związek z ogólnym stanem zdrowia populacji. Jest ona wyższa niż np. w Szwecji, gdzie prowadzono tolerancyjną politykę w zakresie restrykcji covidowych.

- Sądzę, że ta sytuacja odzwierciedla ogólny stan zdrowia Polaków. Nakłady na profilaktykę w krajach skandynawskich są zdecydowanie wyższe niż w Polsce i zakładam, że stan zdrowia przeciętnego Szweda jest lepszy niż Polaka, stąd żniwo zebrane przez COVID-19, choć wprowadziliśmy wiele ograniczeń - rozważa prof. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Program sesji:
26 kwietnia 2023 r. | 9.30-11.00 | Sala konferencyjna 24
Choroby cywilizacyjne

• Rozwój i zdobycze cywilizacyjne a stan zdrowia populacji.
• Najpowszechniejsze choroby cywilizacyjne – skala i dynamika zjawiska.
• Choroby przewlekłe układów oddechowego, krwionośnego i nerwowego a jakość powietrza.
• Skutki społeczne, koszty „nowych” chorób.
• Wykrywanie i leczenie.
• Minimalizowanie ryzyka. Jak skuteczna może być profilaktyka?

Do udziału w sesji zaproszenie przyjęli (kolejność alfabetyczna):
Andrzej Fal, kierownik, Klinika Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, prezes zarządu głównego, Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego
Jerzy Jaroszewicz, kierownik, Katedra i Oddział Kliniczny Chorób Zakaźnych i Hepatologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu, prezes, Polskie Towarzystwo Hepatologiczne
Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny, członek zarządu, American Heart of Poland SA
Waldemar Kraska, podsekretarz stanu, Ministerstwo Zdrowia, Polska
Andrzej Matyja, kierownik, II Katedra Chirurgii Ogólnej, Obrażeń Wielonarządowych i Medycyny Ratunkowej, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w latach 2018-2022
Joanna Rymaszewska, profesor, Katedra Psychiatrii, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik, Katedra Zdrowia Kobiety, kierownik, Zakład Zdrowia Reprodukcyjnego i Seksuologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Tu już ostatnie chwile na rejestrację i udział w wydarzeniu online lub stacjonarnie.

Rejestracja na udział stacjonarny jest otwarta do 21 kwietnia 2023 r. do godz. 15.00 - kliknij.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze