Chirurg i transplantolog z opozycji marszałkiem Senatu

Autor: GW, DKX/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2019 19:13

Za kandydaturą prof. Tomasza Grodzkiego głosowało 51 senatorów. Wygrał z kandydatem PiS Stanisławem Karczewskim, który dostał 48 głosów. Jeden senator się wstrzymał.

Chirurg i transplantolog z opozycji marszałkiem Senatu
Na zdj. prof. Tomasz Grodzki Fot archiwum

Nowy marszałek został wybrany głosami KO, PSL, Lewicy i trzech senatorów niezależnych. W rozmowie z "Wyborczą" Lidia Staroń potwierdziła, że to ona była jedyną senatorką, która wstrzymała się od głosu.

Senatorowie oddawali głosy na podpisanych imieniem i nazwiskiem kartach. Następnie byli wyczytywani i kolejno wrzucali głosy do urny. Później nastąpiła przerwa w obradach, podczas której przeliczono głosy.

- To historyczny moment. Sejm będzie w rękach rządzących, Senat - opozycji. Wierzę, że tak będzie, bo wielokrotnie rozmawiałem z senatorami niezależnymi, od których najwięcej zależy, i deklaratywnie czułem, że mam ich poparcie - powiedział Grodzki w TVN 24 jeszcze przed wyborem na marszałka.

Grodzki jest z wykształcenia chirurgiem, w Senacie będzie zasiadał drugą kadencję. Mandat uzyskał w okręgu 97 (Szczecin i powiat policki), zdobywając blisko 150 tys. głosów. Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła go wcześniej kandydatem na ministra zdrowia w swoim przyszłym rządzie.

Już po wyborach, kiedy stało się jasne, że PiS nie ma większości w Senacie, Grodzki ujawnił, że był kuszony przez partię Jarosława Kaczyńskiego. Za zmianę barw oferowano mu teczkę ministra zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Więcej: wyborcza.pl

Tomasz Grodzki urodził się 13 maja 1958 r. w Szczecinie. W 1983 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej (obecnie Pomorski Uniwersytet Medyczny) w Szczecinie. Uzyskał specjalizację I stopnia z chirurgii ogólnej, a także 2 specjalizacje II stopnia: z chirurgii klatki piersiowej i z transplantologii klinicznej. W 1991 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2003 r. doktora habilitowanego. Od 2010 r. jest profesorem nauk medycznych.

W 1983 r. rozpoczął pracę jako stażysta w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Szczecinie. Od 1984 r. pracuje w Specjalistycznym Szpitalu im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie-Zdunowie, od 1998 r. jest jego dyrektorem. W 1995 r. został ordynatorem Oddziału Torakochirurgii. Od 2003 r. pełni funkcję kierownika Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji w Katedrze Chorób Klatki Piersiowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Jest czynnym chirurgiem klatki piersiowej i transplantologiem. Specjalizuje się w przeszczepach płuc.

W latach 2006–2015 sprawował mandat radnego Rady Miasta Szczecina.

W okresie 2003–2004 stał na czele European Society of Thoracic Surgeons. Jako pierwszy Polak został przyjęty na członka American Association for Thoracic Surgery. W latach 1997–2014 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Fundacji Pomocy Transplantologii w Szczecinie.

Jest członkiem Platformy Obywatelskiej RP.

Profesor otrzymał w 2013 r. od redakcji Rynku Zdrowia Portret w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne). Jak podkreśliliśmy wówczas w uzasadnieniu nagrody, ''konsekwencja w działaniu prof. Tomasza Grodzkiego umożliwiła utworzenie od podstaw ośrodka przeszczepiania płuc w Szczecinie. Jest to drugi taki ośrodek w kraju. W 2013 roku przeprowadzono z powodzeniem pierwszą w Szczecinie operację transplantacji dwóch płuc''.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum