Chirurdzy z USA przeszczepili nerkę od genetycznie zmodyfikowanej świni. Przeszczep się przyjął

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP20 października 2021 09:32

W Nowym Jorku chirurdzy dokonali przeszczepu nerki z genetycznie zmodyfikowanej świni. Organ nie został odrzucony przez ludzki organizm.

W USA dokonano transplantacji nerki od zmodyfikowanej świni. Zdj. ilustracyjne Fot. AdobeStock
  • Zabieg został przeprowadzony przy Uniwersytecie Nowojorskim. Świnia, od której pobrano organ, została poddana modyfikacji genetycznej, aby tkanki nie zawierały molekuł powodujących odrzucenie
  • Przeszczepu dokonano u pacjentki z dysfunkcją nerek. Przez trzy dni nerka była przymocowana do naczyń krwionośnych poza ciałem pacjentki
  • Agencja Reutera oceniła eksperyment jako postęp w złagodzeniu "tragicznego niedoboru ludzkich narządów do przeszczepów"

Przełomowy przeszczep nerki w USA

Do zabiegu w Langone Health przy Uniwersytecie Nowojorskim (NYU) lekarze użyli nerki świni. Jej geny poddano modyfikacji w taki sposób, że tkanki zwierzęcia nie zawierały już molekuły powodującej niemal natychmiastowe odrzucenie przeszczepu.

Chirurdzy poddali operacji pacjentkę z oznakami dysfunkcji nerek. Jej rodzina zgodziła się na eksperyment, zanim jeszcze odłączono kobietę od aparatury podtrzymującej życie. Przez trzy dni nerka świni była przymocowana do naczyń krwionośnych pacjentki i utrzymywana poza jej ciałem.

- Wyniki testów przeszczepionej nerki "wyglądały całkiem normalnie" - ocenił cytowany przez Reutera chirurg transplantolog dr Robert Montgomery kierujący zabiegiem. Jego zdaniem nerka świni produkowała tyle moczu, co można by oczekiwać od przeszczepionej ludzkiej. Przede wszystkim zaś nie dostrzeżono oznak odrzucenia przeszczepu.

- Nieprawidłowy poziom kreatyniny (…) wrócił do normy po przeszczepie - akcentował Montgomery.

Czytaj: Dron przetransportował płuca do przeszczepu. Transport trwał 6 minut

Eksperyment nadzieją dla pacjentów

Jak podała Agencja Reutera w Stanach Zjednoczonych prawie 107 tys. ludzi czeka obecnie na przeszczep narządów, w tym ponad 90 tys. na nerkę. Agencja prasowa powołała się na edukacyjną organizację non-profit zarządzającą jedyną w USA siecią pobierania i przeszczepiania narządów (UNOS). Szacuje ona, że czas oczekiwania na nerkę wynosi w Ameryce średnio od trzech do pięciu lat.

- Naukowcy od dekad pracują nad możliwością wykorzystania narządów zwierzęcych do przeszczepów, ale nie wiedzą, jak zapobiec ich natychmiastowemu odrzuceniu przez organizm ludzki - przypomniał Reuter.

Czytaj: Prof. Lisik o jednoczesnym przeszczepie wątroby i trzustki. Operację wykonano u chorej na mukowiscydozę

Przeszczep szpiku. "W Polsce wykonuje się zbyt mało transplantacji komórek krwiotwórczych"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum