Chiny: zakaz palenia w szpitalach będzie egzekwowany?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2010 14:28

Chińskie ministerstwo zdrowia wprowadziło w poniedziałek (10 maja) zakaz palenia w szpitalach.

Czy będzie on egzekwowany? Obiecywany przez władze powszechny zakaz palenia w miejscach publicznych dotąd się nie zmaterializował.

Liczbę palaczy w Chinach szacuje się na 300 milionów. Wypalają oni jedną trzecią wszystkich produkowanych na świecie papierosów. Co roku milion Chińczyków umiera z powodu chorób związanych z paleniem, a do roku 2020 liczba ta wzrośnie do 2 milionów – informuje agencja Reuters, powołując się na dane Międzynarodowej Unii do Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc.

Obiecywany przy różnych okazjach zakaz palenia w miejscach publicznych wciąż nie jest jednak ogłaszany. Przemysł tytoniowy nadal jest wielkim źródłem dochodów rządowych, a wielu rolników żyje z uprawy tytoniu.

Chiny deklarowały wprowadzenie zakazu palenia w pomieszczeniach publicznych do 2011 roku, przystępując do Ramowej Konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu. Co prawda w wielu chińskich miastach formalne zakazy pouchwalano, ale z ich egzekwowaniem bywa różnie, nawet w instytucjach państwowych. Problem w tym, że pali prawie 60 proc. chińskich mężczyzn. Statystyczny palacz puszcza z dymem 15 papierosów dziennie, przy czym są to prawie wyłącznie papierosy krajowej produkcji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum