Chiny: całkowity zakaz palenia w szkołach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2014 14:30

W Chinach wprowadzono zakaz palenia w szkołach - poinformowały w środę (29 stycznia) państwowe media. Obejmuje on nie tylko uczniów, ale także pracowników szkoły. Jest to kolejny krok władz mający na celu walkę z bardzo rozpowszechnionym wśród Chińczyków nikotynizmem.

Choć działacze na rzecz ochrony zdrowia od lat prowadzą antynikotynowe kampanie, Chiny są największym na świecie konsumentem papierosów, a palaczy widać na każdym kroku, nawet w szkołach i szpitalach.

Jednak w związku z coraz większymi obciążeniami dla publicznej służby zdrowia w ostatnim czasie władze zwiększyły wysiłki, by wyeliminować palenie wśród obywateli Państwa Środka.

Jak informuje agencja Reutera, rząd dąży do tego, by jeszcze w tym roku wprowadzić zakaz palenia w miejscach publicznych, a kilka miast już ogłosiło antynikotynowe przepisy.

Jednak krytycy przypominają, że zakazy są egzekwowane tylko sporadycznie, czego przykładem jest to, iż często tuż przy znakach zakazu można zobaczyć palaczy z papierosem w ręku.

Najnowszy zakaz, wprowadzony przez ministerstwo oświaty, obejmuje przedszkola, podstawówki, szkoły średnie i zawodowe. Na uniwersytetach mają powstać specjalne strefy dla osób palących. Całkowicie zabronione będzie jednak palenie w budynkach akademickich.

Na terenie szkół nie będzie już można umieszczać reklam papierosów. Placówki te nie będą też mogły szukać sponsorów wśród koncernów tytoniowych. W szkołach mają zostać zainstalowane czujniki dymu oraz kamery. Ponadto w stołówkach nie będzie już można kupić papierosów.

Szkoły, które nie będą odpowiednio egzekwowały zakazu, zostaną ukarane - zaznaczyło ministerstwo w komunikacie. Antynikotynowe wysiłki władz utrudniał producent tytoniu, który ma monopol na chińskim rynku i co roku płaci podatki w wysokości setek miliardów juanów.

Zdaniem krytyków kolejnym problemem jest brak jasności co do tego, kto jest odpowiedzialny za karanie osób łamiących zakazy palenia. W ramach walki z tym nałogiem rząd wcześniej apelował do członków Komunistycznej Partii Chin i przedstawicieli władz różnych szczebli, by dawali dobry przykład i nie palili w szkołach, w pracy, na stadionach czy w pojazdach komunikacji miejskiej.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum