Chiny: areszt za rozsiewanie plotek o wirusie ptasiej grypy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2013 11:55

Państwowe media chińskie poinformowały o ukaraniu kilkudniowym aresztem trzech osób, które rozpowszechniały nieprawdziwe informacje o pojawieniu się nowego wirusa ptasiej grypy w prowincji Guizhou na południu kraju.

Chiny: areszt za rozsiewanie plotek o wirusie ptasiej grypy
O wirusie H7N9, wykrytym wśród żywego drobiu na jednym z targowisk, dwie z tych osób pisały na swoich mikroblogach, szerząc postrach wśród ludności. Dostały za to po pięć dni aresztu. Trzecia osoba została ukarana dziesięcioma dniami aresztu za "czynny udział w szerzeniu plotek" o pojawieniu się groźnego wirusa.

Władze chińskie poinformowały, że stwierdzono dotychczas 28 przypadków zakażenia ludzi wirusem H7N9, wszystkie we wschodnich prowincjach Chin. Dziewięć osób zmarło.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uspokaja, że przypadki stwierdzone w ostatnich miesiącach w Chinach są nieliczne i nie stanowią powodu do paniki.

W ramach walki z rozprzestrzenianiem się wirusa wybito kilkadziesiąt tysięcy sztuk drobiu, a kilkaset osób mających bliski kontakt z zakażonymi ludźmi poddano ścisłej obserwacji. W niektórych miastach wstrzymano sprzedaż żywego drobiu.

Nie stwierdzono przypadków przeniesienia się wirusa z człowieka na człowieka.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum