Chcą powrotu państwowego pogotowia ratunkowego

Autor: dziennikpolski24.pl/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2014 09:52

Wojewoda małopolski zamienił część karetek specjalistycznych na podstawowe. W Krakowie dotyczy to pięciu zespołów. Dzięki temu ambulansów jest więcej, ale w karetce specjalistycznej muszą być trzy osoby (w tym lekarz), w podstawowej wystarczą dwie.

Według radnych sejmiku taka decyzja może prowadzić do obniżenia jakości opieki medycznej i stwarzać zagrożenie dla pacjentów.

Czytaj też: "Co najmniej" dwóch ratowników w karetce P to za mało?

Postulowane są także zmiany w zakresie organizacji systemu ratownictwa medycznego. Dziś rozlokowanie karetek ustala wojewoda, zatwierdzany przez niego plan opiniuje NFZ, a potem rozdziela pieniądze na ich funkcjonowanie. W konkursach, w których o wyborze decyduje cena.

Samorządowcy chcą, by NFZ nie miał nic do powiedzenia w tej sprawie, by za wszystkie karetki odpowiadał wojewoda i by ich wyjazdy finansował budżet państwa, tak jak wyjazdy strażaków do pożarów czy wypadków.

Obecnie tylko część karetek jest własnością Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, które należy do marszałka województwa. W ramach systemu ratownictwa do wezwań wyjeżdżają także ambulanse będące w gestii szpitali lub nawet prywatnych spółek świadczących usługi medyczne.

Propozycja małopolskiego sejmiku oznaczałaby powrót do czasów, kiedy funkcjonowało tylko państwowe pogotowie ratunkowe z własnymi dyspozytorami odbierającymi telefoniczne wezwania od osób potrzebujących nagłej pomocy lekarskiej.

Więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum