Certyfikaty covidowe zatwierdzone przez unijnych przywódców

Autor: RR • Źródło: rmf24.pl, PAP/Rynek Zdrowia25 maja 2021 18:59

Przywódcy 27 państw i rządów zatwierdzili na szczycie UE tzw. paszporty covidowe, które ułatwią w te wakacje podróżowanie. Wkrótce dowiemy się czy Polska przeszła testy pilotażowe.

Certyfikaty covidowe zatwierdzone przez unijnych przywódców
Ciepłe kraje czekają. Do wyjazdu potrzebne jednak certyfikaty covidowe. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)
  • Paszporty covidowe, zwane też certyfikatami, zostały zatwierdzone przez unijnych przywódców, teraz poszczególne kraje muszą podjąć szereg decyzji
  • Kraje UE muszą przejść pozytywnie testy pilotażowe, czyli weryfikację swojej infrastruktury cyfrowej
  • Będziemy gotowi do tego, żeby wpisać się w ogólnoeuropejski program certyfikatów - oświadczył premier Mateusz Morawiecki

Dokument będzie stwierdzać, że zostaliśmy zaszczepieni przeciw Covid-19, przechorowaliśmy tę chorobę i nabyliśmy odporność lub uzyskaliśmy negatywny wynik testu na koronawirusa. Certyfikaty mają obowiązywać od 1 lipca, ale – jak zauważa dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon – po stronie państw członkowskich Unii jest jeszcze sporo pracy. Po stronie unijnych instytucji pozostały już tylko proceduralne formalności.

Na początku przyszłego miesiąca rozporządzenie ws. covidowych paszportów musi przegłosować na sesji plenarnej Parlament Europejski: jego sesja zaplanowana jest w dniach 7-10 czerwca.

Do przejścia testy pilotażowe

Kraje Unii muszą natomiast podjąć u siebie szereg decyzji i - przede wszystkim - muszą przejść pozytywnie testy pilotażowe, czyli weryfikację swojej infrastruktury cyfrowej, zwłaszcza podłączenia do systemu centralnego sprawdzającego autentyczność certyfikatów.

Polska powinna przeprowadzać ten test dzisiaj: zapowiedział to w rozmowie z Katarzyną Szymańską-Borginon rzecznik Komisji Europejskiej. Prawdopodobnie niedługo dowiemy się, czy przeszliśmy test pomyślnie.

- Wraz z postępującą liczbą zaszczepionych będziemy gotowi do tego, żeby wpisać się w ogólnoeuropejski program certyfikatów - oświadczył premier Mateusz Morawiecki pytany we wtorek (25 maja), czy program certyfikacji osób zaszczepionych może wystartować z początkiem lipca.

Już jesteśmy gotowi – oświadczył premier

Jak zapowiedział premier, "będziemy od strony technicznej, od strony informatycznej gotowi do tego na czas".

Właściwie już jesteśmy gotowi, ponieważ nasz system Narodowego Programu Szczepień działa na tle krajów UE naprawdę nieźle, a również ten element będzie można bardzo szybko zastosować - dodał premier. Jak zaznaczył, zapowiedziany system umożliwi certyfikację osoby zaszczepionej również w formie elektronicznej.

Państwa UE muszą również być gotowe do wydawania certyfikatów swoim obywatelom. W niektórych krajach słychać, że jest z tym problem - takie głosy płyną np. z Niemiec.

- Szanujemy oczywiście różne poglądy, ale ja chcę, żeby polscy obywatele również mieli prawo do podróżowania po Europie, a niestety dzisiaj sytuacja jest taka, że niektóre kraje mogą tej możliwości odmówić. Coraz częściej taka dyskusja ma miejsce w krajach członkowskich UE, niezależnie od tego, że oczywiście zależy im na polskich turystach - podkreślił podczas konferencji prasowej premier.

Co ze szczepionkami rosyjskimi i chińskimi?

Ponadto unijne stolice będą musiały jeszcze zdecydować, czy akceptują szczepienia preparatami innymi niż te uznane przez Europejską Agencję Leków (EMA). Chodzi tu np. o Węgrów, którzy szczepią się także preparatami rosyjskimi i chińskimi. Szczepionki zatwierdzone przez EMA - obecnie to preparaty Pfizera, Moderny, AstryZeneki i Johnson & Johnson - będą uznawane automatycznie.

Certyfikaty covidowe, w formie kodu QR w aplikacji albo w formie papierowej, nie będą warunkiem przemieszczania się w Unii. Mają zawierać informacje o tym, czy ktoś był zaszczepiony, czy jest ozdrowieńcem, czy ma negatywny wynik testu diagnostycznego.

Unia Europejska nie planuje utworzenia na poziomie europejskim centralnego rejestru z danymi pacjentów. Każdy kraj członkowski będzie gromadził dane w swoim odrębnym systemie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum