×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Certyfikat covidowy szybciej straci ważność. Nowy termin i nowe przepisy w UE

Autor: PAP • Źródło: PAP22 grudnia 2021 07:03Aktualizacja: 22 grudnia 2021 07:05

Bardzo ważna zmiana dla posiadaczy paszportów covidowych. Unijny Certyfikat COVID będzie ważny krócej bez dawki przypominającej. Nowe przepisy będą obowiązywać w całej UE od 1 lutego.

Certyfikat covidowy szybciej straci ważność. Nowy termin i nowe przepisy w UE
Nowy termin ważności certyfikatów covidowych. UE zmieniła przepisy Fot. Shutterstock
 • Zmieni się termin ważności paszportu covidowego, czyli Unijnego Certyfikatu COVID-19. 
 • Bez dawki przypominającej certyfikat COVID będzie ważny tylko przez 9 miesięcy, a nie jak obecnie przez rok
 • Nowe przepisy Komisja Europejska przyjęła we wtorek, 21 grudnia. Nowy termin ma obowiązywać od 1 lutego 2022.

Sprawdź: Zwolnienie lekarskie bez pieniędzy. Od 2022 rewolucja w L4

Od 2022 roku rewolucja w L4. Zwolnienie lekarskie z nowego powodu

Paszport covidowy szybciej straci ważność

Nowe przepisy będą obowiązywać 27 krajów UE od 1 lutego. Do tego czasu w całej UE mają zostać dostosowane aplikacje mobilne używane do weryfikacji cyfrowych certyfikatów COVID.

Zgodnie z nowymi regulacjami, jeśli data pełnego szczepienia podstawowego (jedną dawką w przypadku szczepionki jednodawkowej lub drugą dawką w przypadku preparatu dwudawkowego) przypadnie po 1 lutego i minie od niego więcej niż 270 dni, to aplikacja mobilna używana do weryfikacji certyfikatu wskaże, że dokument ten wygasł. Żeby go przedłużyć, potrzebne będzie szczepienie przypominające.

Czytaj także: Koronawirus. Kwarantanna w grudniu 2021. Ile trwa i kto na nią kieruje?

Od 2022 trzy nowe zawody w tabeli najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia

Po dawce przypominającej certyfikat covidowy zostanie przedłużony

Po zastrzyku przypominającym ważność certyfikatu COVID zostanie przedłużona bez ustalonego limitu, ponieważ - jak podała Komisja obecnie nie ma wystarczających informacji na temat czasu trwania ochrony przed Covid-19 po dawce wzmacniającej.

KE poinformowała, że nowy "okres ważności uwzględnia wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, zgodnie z którymi dawki przypominające są zalecane najpóźniej sześć miesięcy po zakończeniu pierwszego cyklu szczepień".

Certyfikat pozostanie ważny przez dodatkowe trzy miesiące (tj. łącznie przez dziewięć miesięcy od pełnego zaszczepienia), "aby zapewnić, że krajowe kampanie szczepień będą mogły się dostosować (do nowego wymogu - PAP), a obywatele będą mieli (zapewniony) dostęp do dawek przypominających".

Czytaj również: Zmiany w obowiązkowych testach przy wjeździe do Polski

Siła paszportów covidowych

- Zharmonizowany okres ważności unijnego cyfrowego certyfikatu COVID jest koniecznością dla bezpiecznego swobodnego przemieszczania się i koordynacji na poziomie UE. Siła i sukces tego nieocenionego narzędzia dla obywateli i przedsiębiorstw polega na jego spójnym wykorzystaniu w całej UE - powiedziała Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

I dodała: Teraz potrzebne jest zapewnienie, aby kampanie przypominające przebiegały tak szybko, jak to możliwe, aby jak najwięcej obywateli było chronionych dodatkową dawką, a nasze certyfikaty pozostały kluczowym narzędziem do podróżowania i ochrony zdrowia publicznego.

Jak podała KE, przepisy wejdą w życie pod warunkiem, że w UE nie znajdzie się większość blokująca wśród państw członkowskich. Komisja podkreśliła jednak, że wejście nowej zasady w życie to formalność, bo prace legislacyjne koordynowała ze wszystkimi krajami UE.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze