×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Paszport covidowy bez szczepienia? To nie takie trudne. W sieci kwitnie handel certyfikatami COVID-19

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia/ SpidersWeb25 lipca 2021 07:02Aktualizacja: 25 lipca 2021 12:22

Paszport covidowy bez szczepienia - to pytanie coraz częściej pojawia się w mediach społecznościowych oraz w internetowych wyszukiwarkach. Problemów ze zdobyciem certyfikatu COVID-19 nie ma, handel w sieci kwietnie, ale jest drogo.

Paszport covidowy bez szczepienia? To nie takie trudne. W sieci kwitnie handel certyfikatami COVID-19
Akcja szczepień przeciwko COVID-19 w łódzkiej fabryce Whirlpool/ PAP/Grzegorz Michałowski
 • Jak zdobyć paszport covidowy bez szczepienia? Internauci wymieniają się informacjami w mediach społecznościowych
 • Handel fałszywymi zaświadczeniami o szczepieniach w Polsce? Certyfikat można zdobyć już za 1500 zł
 • We Francji kilka dni temu zatrzymano w podobnej sprawie cztery osoby. Francuscy śledczy zidentyfikowali co najmniej 400 osób, które za 350-500 euro kupiły fałszywe dokumenty
 • W proceder zamieszana była pracownica punktu szczepień. Kobieta rezerwowała terminy szczepień dla swoich klientów, ci się nie pojawiali, nie dostawali zastrzyków, ale do systemu zaszczepionych już trafiali

Fałszywe zaświadczenia o szczepieniach w Polsce? Handel podobno kwitnie

W internecie kwitnie handel fałszywymi paszportami covidowymi, czyli zaświadczeniami o przyjęciu szczepienia przeciwko COVID-19. Certyfikaty są zresztą z dnia na dzień bardziej przydatne  - konieczne między innymi, by podróżować bez testów i kwarantanny. Poza tym coraz więcej krajów wprowadza obostrzenia dla osób niezaszczepionych – do restauracji, kina czy klubu można wejść wyłącznie z odpowiednim zaświadczeniem.

Nie wiadomo zresztą, czy tym tropem nie pójdzie również Polska. Obecnie rządzący rozważają, czy nie ograniczyć odwiedzin w szpitalach wyłącznie do osób zaszczepionych. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta lada dzień.

Tymczasem liczba Polaków, którzy nie chcą się szczepić wciąż jest ogromna. To zarówno antyszczepionkowcy, ale także osoby, które jeszcze się nie zdecydowały.

W efekcie pytania, gdzie kupić certyfikat szczepień, jak dostać zaświadczenie o szczepieniu, albo jak zdobyć paszport covidowy bez szczepienia, coraz częściej wpisywane są w wyszukiwarkach internetowych oraz mediach społecznościowych, a handel certyfikatami COVID-19 biorąc pod uwagę liczbę zapytań w sprawie nabierze rozmachu.

Sprawdź: Paszport covidowy. Jak pobrać Certyfikat COVID-19? W wielu krajach jest niezbędny

1500 zł za certyfikat COVID-19 bez szczepienia

O procederze pisze portal SpidersWeb, który ustalił, że za zaświadczenie o szczepieniu bez przyjęcia szczepionki trzeba zapłacić około 1500 zł.

- Niestety nie znamy dokładnych personaliów by móc interweniować, ale z wiarygodnej relacji wiemy o lekarzu, który wystawia certyfikaty bez podania szczepionki. Koszt takiej usługi to 1500 zł. Otrzymany w ten sposób certyfikat jest w pełni legalny z punktu widzenia dalszej kontroli, będąc wystawiony oficjalną drogą przez uprawnioną do tego osobę – czytamy na łamach portalu.

Idąc tym tropem dziennikarze SpidersWeb sprawdzili przy okazji, czy trudno jest zdobyć certyfikat COVID-19 bez szczepienia.

- Zwiedzając kilka popularnych grup facebookowych natrafiliśmy na masę ogłoszeń związanych z fałszywym certyfikatem poszczepiennym. Nikt się tu za bardzo nie kryje z tym, czego szuka bądź co oferuje. Część ofert to zapewne oszustwa – i prawdopodobnie po otrzymaniu pieniędzy nie zostaną wystawione fałszywe dokumenty. Niektórzy jednak proponują bezpieczne formy transakcji. A także dalszą komunikację – na przykład za pośrednictwem bezpiecznego komunikatora – wskazują.

W Rynku Zdrowia też poszukaliśmy informacji, jak zdobyć Unijny Certyfikat COVID-19 bez szczepienia czy testu. Efekt?

- Paszport unijny z wpisem do IKP. Unijny Certyfikat w 24h bez wychodzenia z domu. Negatywny wynik testu na COVID-19 bez wizyty w laboratorium czy punkcie szczepień (…) Mamy dla Ciebie rozwiązania. Napisz do nas, a swój test lub UCC otrzymasz w 24h od zamówienia – to jedno z ogłoszeń, jakie znaleźliśmy w sieci.

certyfikat covidowy_TOR.JPG
certyfikat covidowy_TOR.JPG

Sprawdź: Odwiedziny w szpitalach tylko dla zaszczepionych. Kraska: decyzja w najbliższym czasie

We Francji za fałszywy certyfikat COVID-19 trzeba zapłacić do 500 euro

Dodajmy, że temat handlu fałszywymi certyfikatami o szczepieniu na COVID-19 znany jest nie tylko w Polsce. W miniony weekend Polska Agencja Prasowa za dziennikiem "Le Monde” informowała, że francuska policja zatrzymała sześć osób podejrzanych o handel fałszywymi świadectwami szczepień.

Tamtejsi śledczy zidentyfikowali co najmniej 400 osób, które za 350-500 euro kupiły fałszywe dokumenty. Zatrzymania przeprowadzono w ostatnich dniach w Lyonie i dwóch podparyskich miejscowościach.

Jak to działało we Francji? Rejestracja na szczepienie bez szczepienia

Na trop szajki fałszerzy wpadli policjanci z jednostki zajmującej się cyberprzestępczością. Ich uwagę przyciągnęło konto "Niesamowity lekarz" (fr. Medecin incroyable) na Snapchacie. Prowadząca je osoba za 350-500 euro oferowała "całkowicie autentyczne, odpowiednio podpisane przez lekarza" świadectwa szczepień przeciw Covid-19.

Po blisko dwumiesięcznym dochodzeniu policjanci odkryli zorganizowaną grupę fałszerzy. W jej centrum stała pracownica administracyjna jednego z centrów szczepień pod Lyonem.

Rezerwowała terminy szczepień dla swoich klientów, którzy w rzeczywistości nie pojawiali się w punkcie i nie przyjmowali zastrzyków. Podejrzana wypełniała jednak wszystkie dokumenty potwierdzające ich zaszczepienie i wprowadzała je do systemu. Zaświadczenia były następnie wymieniane na gotówkę, najczęściej na przedmieściach Paryża.

Warto wiedzieć: Nowe zasady kwarantanny po powrocie do Polski. To trzeba wiedzieć przed wyjazdem na wakacje

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze