Ceny testów PCR dla podróżnych w Wielkiej Brytanii obniżone. Rząd zapowiada ochronę konsumencką

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP16 sierpnia 2021 07:25

Niższe ceny testów PCR dla podróżnych Wielkiej Brytanii obowiązują od soboty (14 sierpnia). Jednocześnie zapowiadane są kary dla nieuczciwych prywatnych firm za podwyższanie stawek.

Ceny testów PCR dla podróżnych w Wielkiej Brytanii obniżone. Rząd zapowiada ochronę konsumencką
W Wielkiej Brytanii obniżono cenę testów PCR dla podróżnych. Fot. Shutterstock
  • Od 14 sierpnia w Wielkiej Brytanii funkcjonuje jednolity cennik testów PCR. Np. dla osób wracających z zielonej bądź żółtej listy, cenę testu obniżono z 88 do 68 funtów
  • Nowe znacznie obniżone ceny dotyczą jedynie testów oferowanych przez publiczną służbę zdrowia
  • Rząd zamierza sprawdzić testu PCR proponowane przez prywatne firmy. W przypadku wprowadzania ludzi w błąd, zostaną one skreślone z listy akredytowanych usługodawców

Nowe ceny testów PCR w Wielkiej Brytanii

Dla osób wracających z krajów z tzw. zielonej listy oraz dla osób, które są w pełni zaszczepione i wracają z krajów z żółtej listy, cena obowiązkowego jednego testu spadła z 88 do 68 funtów. Natomiast w przypadku osób, które przyjeżdżają z krajów z żółtej listy, ale nie są w pełni zaszczepione, cena wymaganego zestawu dwóch testów została zmniejszona z 170 do 136 funtów. To już druga obniżka cen testów oferowanych przez publiczną służbę zdrowia, bo na początku taki zestaw testów kosztował 210 funtów.

Obniżka nie dotyczy testów oferowanych przez ponad 400 prywatnych firm, ale minister zdrowia Sajid Javid zapowiedział, że niezależnie od złożonego przez niego w poprzedni weekend wniosku do Urzędu Konkurencji i Rynków (CMA), rząd sam sprawdzi ceny testów w tych firmach i jeśli wprowadzają one w błąd klientów, zostaną usunięte z listy akredytowanych usługodawców. Ceny oferowanych przez te firmy testów wahają się od 20 do ponad 500 funtów, ale klienci skarżą się, że w wielu przypadkach faktyczna cena jest wyższa niż ta, która jest początkowo podawana. Ponadto składane są skargi na standard usług niektórych firm, np. długie oczekiwanie na wynik testu lub otrzymanie uszkodzonych przesyłek z zestawami do testów.

- Jestem zdeterminowany, aby chronić konsumentów i ciężko pracujące rodziny przed nieuczciwymi praktykami i zapewnić, że wysokiej jakości testy są dostępne w rozsądnej cenie. Zbyt wielu dostawców zachowuje się jak kowboje i to musi się skończyć. Społeczeństwo powinno mieć możliwość cieszenia się letnimi wakacjami bez konieczności narażania się na nadmierne koszty lub niepokój. Każdy dostawca, który zostanie uznany za wprowadzającego w błąd, zostanie wyrzucona (z listy) - powiedział Javid.

Tymczasem w sobotę podano, że w ciągu ostatniej doby wykryto 29,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 93 zgony z powodu Covid-19. W obu przypadkach jest to niewielki spadek w stosunku do bilansów z piątku.

Konieczne testy po powrocie do Wielkiej Brytanii

Przypomnijmy, podróżni wracający z krajów z tzw. zielonej listy oraz osoby w pełni zaszczepione wracające z krajów z żółtej listy muszą obecnie wykonać po powrocie jeden test. Natomiast osoby wracające z krajów z żółtej listy, a nie są w pełni zaszczepione, a także wszyscy wracający z krajów z czerwonej listy muszą wykonać dwa testy, przy czym w przypadku powrotu z krajów z żółtej listy można skrócić kwarantannę wykonując jeszcze jeden test.

Czytaj: Siedem krajów na zielonej liście Wielkiej Brytanii. Polska nadal nie

Ceny testów PCR pod lupą ekspertów. Jest podejrzenie, że są celowo zawyżane

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum