Centralizacja szpitali: samorządowcy z Wielkopolski apelują o głos w ministerialnym zespole

Autor: pgo24.pl/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2021 09:41

W trakcie Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego dyskutowano m.in. o zmianach w prawie przygotowywanych przez zespół powołany przez ministra zdrowia. Mają one odebrać samorządom powiatowym możliwość prowadzenia szpitali.

Centralizacja szpitali: samorządowcy z Wielkopolski apelują o głos w ministerialnym zespole
W skład ministerialnego zespołu powinien wejść przedstawiciel samorządów powiatowych i szpitali - przekonują samorządowcy Fot. Archiwum

Związek Powiatów Polskich stoi na stanowisku, że planowane regulacje nie dają szans na uzdrowienie sytuacji w ochronie zdrowia. Problemem szpitali nie jest podporządkowanie samorządom powiatowym, ale brak lekarzy i pielęgniarek oraz nakłady na służbę zdrowia należące do najniższych w UE.

Zdaniem samorządowców MZ działa w stylu typowym dla tego rządu - nie pytając zainteresowanych o zdanie (w ministerialnym Zespole do spraw restrukturyzacji nie ma żadnego przedstawiciela samorządów) próbuje dyktować swoje rozwiązania.

Zdaniem Mariusza Zgaińskiego, starosty powiatu grodziskiego (Wielkopolska), w skład ministerialnego zespołu powinien wejść przedstawiciel samorządów powiatowych i szpitali. Obecnie jego skład stanowią jedynie przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia, a to zbyt wąska grupa do analizowania i diagnozowania stanu obecnego, wyciągania racjonalnych wniosków i proponowania rozwiązań legislacyjnych.

Więcej: pgo24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum