Celem UE zaszczepić wszystkich chętnych do końca lata. Problem tkwi w produkcji szczepionek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2021 12:14

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton oznajmił, że celem UE jest zaszczepienie przeciwko Covid-19 wszystkich chętnych obywateli Wspólnoty do końca lata. Jak jednak zaznaczył, do tego potrzebne jest zwiększenie produkcji szczepionek.

Celem UE zaszczepić wszystkich chętnych do końca lata. Problem tkwi w produkcji szczepionek
Nie ma mowy o budowie nowych fabryk szczepionek, bo budowa zajmuje pięć lat. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

- Cel jest jasny: do końca lata zaszczepić wszystkich w Unii Europejskich, którzy tego chcą - powiedział Breton w poniedziałek (15 lutego) w wywiadzie dla francuskiej telewizji BFM.

Jak dodał, by osiągnąć ten cel UE nie potrzebuje więcej szczepionek ponad to, co już zamówiła, bo w ciągu kilku tygodni Europa powinna mieć do dyspozycji pięć różnych preparatów.

- W ciągu mniej niż roku, będziemy mieć pięć szczepionek, które działają. To wielkie naukowe osiągnięcie - oznajmił francuski komisarz. Jak jednak dodał, problem leży nie w nauce, lecz w produkcji, która musi zostać zwiększona.

- Nie ma mowy o budowie nowych fabryk, bo budowa zajmuje pięć lat. Musimy zacząć od istniejących fabryk, których jest około 10 w Europie i Szwajcarii - powiedział Breton. Komisarz dodał, że chce, by Europa w ciągu 18 miesięcy stała się czołowym kontynentem w produkcji szczepionek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze