CZD: jest nowy projekt porozumienia - rozmowy we wtorek o godz. 14

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2016 20:14

Instytut Centrum Zdrowia Dziecka poinformował, że dyrekcja i strajkujące pielęgniarki przygotowali nowy projekt porozumienia. Kolejne rozmowy mogą się odbyć we wtorek (7 czerwca) o godz. 14.

Projekt porozumienia obejmuje "wszystkie aspekty poruszane podczas dotychczasowych negocjacji" Fot. Archiwum

Rzeczniczka CZD Katarzyna Gardzińska przekazała mediom, że przygotowany w poniedziałek (6 czerwca) po południu nowy projekt porozumienia obejmuje "wszystkie aspekty poruszane podczas dotychczasowych negocjacji". Jak dodała, związek zawodowy wskazał, że najwcześniejszy możliwy termin kolejnego spotkania to wtorek o godz. 14.

- Dyrekcja Instytutu była gotowa podpisać porozumienie w uzgodnionym brzmieniu jeszcze dziś, by jak najszybciej móc przywrócić normalne funkcjonowanie Instytutu - stwierdziła Gardzińska. Jednocześnie nie chciała powiedzieć, jakie są szczegóły najnowszej propozycji.

Także przewodnicząca strajkujących Magdalena Nasiłowska nie chciała podać, co znajduje się w ostatniej wersji projektu porozumienia.

- Mamy się spotkać o godzinie 14 i jeżeli będzie wola z obu stron, to na pewno coś wypracujemy - powiedziała. Na razie, jak zaznaczyła, jest projekt porozumienia, w którym można dokonać jeszcze zmian tak, by strony były usatysfakcjonowane np. w zakresie terminu realizacji niektórych postulatów.

- Fikcyjne rozmowy nas nie interesują. Mamy dosyć opowiadania, że nie wiemy czego chcemy. W pierwotnym projekcie chciałyśmy 35 proc. do podstawy. (…) W tej chwili stanęłyśmy na kwocie 400 zł i wprowadzeniu dodatkowych 5 proc. do dodatków nocnych i świątecznych, co nam zabrano w 2008 r. To nie jest rozszerzanie oczekiwań, tylko pokazanie, że jesteśmy gotowe na różne ewentualności - mówiła.

Jak dodała, protestujące są gotowe na "pewne ustępstwa, ale nie na zasadzie: szybko, biegiem, podpisujmy to co jest, byle skończyć".

Nasiłowska oceniła, że jeśli dojdzie we wtorek do zawarcia porozumienia, to nastąpi to dla dobra pacjentów, bo zawarte w nim propozycje nie są w pełni satysfakcjonujące, "nie są szczytem marzeń i tym, co strajkujące chciały osiągnąć".

Przewodnicząca strajkujących podkreślała, że związek pielęgniarek jest w sporze z dyrekcją 548 dni; a w strajku od 14 dni. Apelowała, by nie "spłycać" protestu do spraw finansowych, ale dostrzec kwestie systemowych problemów dotyczących pielęgniarek, szczególnie tych młodych zaczynających aktywność zawodową.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum