COVID-19 i RSV w natarciu, a pediatria na Lubelszczyźnie w kryzysie

Autor: oprac. MP • Źródło: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia28 października 2021 12:45

Lubelszczyzna zmaga się ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19. Lawinowo przybywa też dzieci zakażonych wirusem RSV. Tymczasem oddziały pediatryczne są przepełnione albo działają tylko na papierze. Część z nich w ogóle jest zamknięta.

Na Lubelszczyźnie oprócz problemów z koronawirusem są kłopoty z oddziałami pediatrycznymi (fot. ilustracyjne) Fot. Shutterstock
  • W woj. lubelskim wciąż notowane są znaczne wzrosty zakażeń koronawirusem, w szpitalach brakuje łóżek covidowych
  • Ze sporymi problemami zmagają się także oddziały pediatrycznych 
  • Przybywa dzieci zakażonych wirusem RSV, a w placówkach brakuje miejsc, oddziały są zamknięte, albo funkcjonują tylko na papierze - informuje Dziennik Wschodni

Pediatria tylko na papierze? Oddziały pediatryczne na Lubelszczyźnie w zawieszeniu

Od momentu rozpędzania się czwartej fali koronawirusa najgłośniej mówi się o Lubelszczyźnie. To tam właśnie sytuacja jest najtrudniejsza, padają rekordy zachorowań na COVID-19, a w szpitalach brakuje miejsc.

Oprócz pacjentów z koronawirusem na Lubelszczyźnie - ale i w całej Polsce -  lawinowo przybywa dzieci zakażonych wirusem RSV. Tymczasem w woj. lubelskim są ogromne problemy z oddziałami pediatrycznymi. 

W Zamojskim Szpitalu Niepublicznym od ponad sześciu miesięcy nie funkcjonuje oddział pediatryczny - nie ma chętnych lekarzy do pracy - i grozi mu całkowita likwidacja.

W akcie desperacji do poszukiwań pediatrów włączył się prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, który na Facebooku umieścił zdjęcie, na którym trzyma kartkę z napisem: „Możesz pomóc w znalezieniu obsady pediatrii? Zadzwoń: 602 588 477”.

Czytaj więcej: Prezydent Zamościa apeluje na Facebooku: "Możesz pomóc w znalezieniu obsady pediatrii? Zadzwoń"

Szpital od lipca bez pediatrii. Po 1 stycznia oddziałowi grozi likwidacja. Brakuje lekarzy

W szpitalu cztery łóżka pediatryczne w ramach oddziału neonatologicznego

Dzieci i ich rodzice od pół roku szukają pomocy w placówkach oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów, gdzie również brakuje miejsc, albo oddziały pediatryczne są tylko na papierze.

Tak jest m.in. w Szpitalu Wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie, w którym - jak informuje Dziennik Wschodni - oddział pediatryczny działa tylko w teorii. 

- Ten oddział to fikcja. Tam działają niby cztery łóżka, ale znajdują się na innym oddziale i nikt z nich nie korzysta. Pacjenci nie są przyjmowani - zdradza Dziennikowi informator.

- W marcu ubiegłego roku, w związku z pierwszą falą epidemii część szpitala z oddziałem pediatrycznym została w całości przekształcona w oddział covidowy. Między drugą, a trzecią falą próbowaliśmy odtworzyć ten oddział, ale na 25 dostępnych tam wówczas łóżek, mieliśmy zaledwie kilku pacjentów. Próbowaliśmy go również odtworzyć po trzeciej fali, ale sytuacja się powtórzyła i nie było praktycznie pacjentów - tłumaczy na łamach gazety Piotr Matej, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej.

- Wydzieliliśmy cztery łóżka pediatryczne w ramach oddziału neonatologicznego. Nie mamy tam jednak stałego dyżuru pediatry. Tam tylko w wyjątkowych sytuacjach mają trafiać pacjenci, których skieruje pediatra z poradni. Do tej pory były to jednostkowe sytuacje, więc te łóżka nie są praktycznie wykorzystywane - dodaje dyrektor.

Oddziały tylko na papierze?

Rzecznik wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka odpowiada krótko, że w 2021 roku do urzędu "nie wpłynął żaden wniosek o wykreślenie oddziału pediatrycznego z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą".

Podobna sytuacja była w szpitalu w Lubartowie, gdzie przez długi czas brakowało ordynatora oddziału pediatrycznego.

- Poprzednia dyrekcja nie zgłosiła zawieszenia oddziału wojewodzie - przyznaje Wioleta Wojciechowska, rzeczniczka szpitala w Lubartowie.

Nowi zarządcy placówki znaleźli lekarza i od 1 grudnia oddział ma znów przyjmować pacjentów.

Natomiast - jak informuje wojewoda Lech Sprawka - zawieszona od lipca pediatria we Włodawie rozpocznie działalność 15 listopada.

Czytaj: Lubelszczyzna. Zamknięto pediatrię w trzech szpitalach. RAPORT Rynku Zdrowia

Lockdown na Podlasiu i Lubelszczyźnie? Minister zdrowia odpowiada

Kryzys na wschodzie? 75 proc. zajętych łóżek na Lubelszczyźnie i 65 proc. na Podlasiu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum