COVID-19. Co lepsze, obowiązek szczepień czy kompromis? "10 proc. lekarzy nie jest zaszczepionych"

Autor: PAP • Źródło: PAP11 grudnia 2021 11:51

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka przypomina, że Lewica złożyła projekt ustawy, który zakłada obowiązek szczepień dla osób pełnoletnich. Poseł Tadeusz Cymański odpowiada: - 10 proc. lekarzy nie jest zaszczepionych. Tu potrzebny kompromis.

Wprowadzenie obowiązku szczepień dla osób pełnoletnich czy kompromis? Fot. PAP/Tytus Żmijewski
  • Morawska-Stanecka: PiSświadomie podąża drogą niebezpieczną, a efekty są widoczne każdego dnia, bo każdego dnia mamy ponad 500 osób zmarłych
  • Tadeusz Cymański: 10 proc. lekarzy nie jest zaszczepionych. Nie można bagatelizować znaczącego odłamu społeczeństwa, ludzi, którzy mają swoje uwagi
  • Róża Thun zwracała uwagę, że w wielu krajach, aby wejść do lokalu, konieczne jest przedstawienie potwierdzenia szczepienia. W Polsce one w ogóle nie są kontrolowane
  • Marek Borowski też mówił o konieczności wprowadzenia weryfikacji szczepień bądź testów przy wejściach m.in. do restauracji

W mijającym tygodniu przedstawiciele resortu zdrowia przedstawili nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział m.in. wprowadzenie od 1 marca obowiązku zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

Przymus szczepień czy kompromis?

Pytana o ocenę tej zapowiedzi na antenie TOK TM wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka przypominała, że Lewica złożyła projekt ustawy, który zakłada m.in. wprowadzenie obowiązku szczepień dla osób pełnoletnich, obostrzeń dla niezaszczepionych czy możliwości weryfikacji certyfikatów covidowych przez zakłady pracy, a także prawa pracowników do odmowy wykonywania obowiązków w sytuacji, kiedy w miejscu pracy nie jest im zapewnione bezpieczeństwo epidemiczne.

Czytaj też:
Obowiązek szczepień od 1 marca dla trzech grup zawodowych

Przymus czy obowiązek szczepień. Andrusiewicz rozwiał wątpliwości

Nowe obostrzenia. MZ: niższe limity, nauka zdalna, obowiązkowe szczepienia

Zdaniem Morawskiej-Staneckiej wiele obostrzeń powinno zostać wprowadzonych już wcześniej.

- To jest świadome zaniechanie PiS-u. PiS świadomie podąża tą drogą niebezpieczną, a efekty są widoczne każdego dnia, bo każdego dnia mamy ponad 500 osób zmarłych. Posłużę się tym drastycznym porównaniem: 5 tupolewów - codziennie umiera tyle Polaków i ten rząd nie robi nic. Te korzyści polityczne i chęć przypodobania się pewnej grupie wyborców stawiane coraz wyżej, niż życie obywateli to jest straszne - mówiła.

Poseł klubu PiS Tadeusz Cymański przyznał, że trzeba podejmować działania, ale w kompromisie.

"Nie wpuszcza się do pomieszczeń ludzi niebezpiecznych"

- Jeżeli 10 proc. lekarzy nie jest zaszczepionych to czy trzeba bardziej widocznego przykładu jak bardzo mogą być różne osoby niepewne, nawet przerażone, zaskoczone, bo z jednej strony chcą żyć, ale boją się tych szczepionek. Nie można bagatelizować znaczącego odłamu społeczeństwa, ludzi, którzy mają swoje uwagi - podkreślił.

Europosłanka Polski 2050 Róża Thun zwracała uwagę, że w wielu krajach, aby wejść do lokalu, konieczne jest przedstawienie potwierdzenia szczepienia.

W Polsce one w ogóle nie są kontrolowane. To nie jest żadna segregacja - mówiła. - Nie wpuszcza się do pomieszczeń ludzi niebezpiecznych - zaopatrzonych w broń, czy agresywnych. Ludzie niezaszczepieni są niebezpieczni, mogą nosić w sobie i zarażać wirusem, który jest śmiertelny - dodała.

Pytana, czy popiera wprowadzenie obowiązku szczepień, Thun oświadczyła, że "przychyla się do rozwiązania, by niektóre grupy zawodowe dać pod specjalny nacisk".

Konieczna weryfikacja zaszczepionych

Dodała: - Ale też przychylam się do tego, że na ogół rozkazy słabo funkcjonują. Ja bym dawała mocniejsze akcje informacyjne, zabezpieczałabym tych, którzy są zaszczepieni, by mogli bezpiecznie czuć się w lokalach oraz wykorzystałabym szczepionkobusy, fundusz kompensacyjny, prawdziwą promocję. Jeżeli są lekarze, którzy są antyszczepionkowcami, to oni nie mogą funkcjonować jako lekarze, ich trzeba zawiesić w zawodzie.

Senator KO Marek Borowski mówił o konieczności wprowadzenia weryfikacji szczepień bądź testów przy wejściach m.in. do restauracji.

- Jeśli chodzi o obowiązkowe szczepienia to, oczywiście nie dla wszystkich ten obowiązek może być wprowadzony, natomiast dla trzech grup wymienionych przez ministra zdrowia - oczywiście tak - ocenił.

- Ten rząd w obawie o słupki sondażowe prowadzi politykę typu: "każda pandemia kiedyś wygaśnie" - dodał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum