CIS: senatorowie od miesiąca postulowali zwiększenie liczby testów wykrywających koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2020 14:44

Jak przypomniało w czwartek (26 marca) w komunikacie Centrum Informacyjne Senatu, senatorowie od miesiąca postulowali zwiększenie liczby testów wykrywających koronawirusa.

Senatorowie zwracali uwagę na konieczność zwiększenia dostępności testów na obecność wirusa Fot. Wikimedia Commons

Jak podkreśla CIS w komunikacie, marszałek Senatu Tomasz Grodzki wyraził zadowolenie, że po okresie wstępnych perturbacji udaje się w naszym kraju zwiększyć liczbę testów, które są bardzo potrzebne w walce z epidemią koronawirusa.

- Kwarantanna i ograniczanie życia społecznego to jedno, ale wykrywanie bezobjawowych nosicieli, którzy myślą, że są zdrowi i nieświadomie zarażają innych jest również bardzo istotne i ważne w przerwaniu łańcucha epidemii. Taką wiedzę będziemy mieli tylko wtedy, kiedy będziemy masowo przeprowadzać testy ludności - wskazał marszalek Senatu.

Prof. Tomasz Grodzki przypomniał, że Senat od początku walki z epidemią zwracał uwagę, że są trzy najważniejsze zadania: testowanie, ochrona personelu medycznego oraz dbałość o to, by straty w gospodarce były jak najmniejsze.

Senatorowie podczas 5. posiedzenia 27 lutego br. wskazywali na znaczenie właściwej diagnostyki w walce z koronawirusem. Zwracali uwagę na konieczność zwiększenia dostępności testów na obecność wirusa.

Podczas połączonego posiedzenia Komisji Zdrowia i Komisji Ustawodawczej 11 marca br. senator Alicja Chybicka postulowała: - Trzeba rozszerzyć możliwość robienia testów, tak aby, każdy kto chce, mógł to badanie wykonać. Obecnie od drzwi systemu odbijają się ludzie, którzy mają objawy, a dowiadują się, że testu mieć nie będą. W trakcie wcześniejszej debaty senackiej pytała m.in. o jakość wykonywanych w Polsce testów.

- Chcemy wprowadzić prawo dla obywateli, aby mogli skorzystać w sposób odpłatny z testów, w laboratoriach, które maja akredytację - mówiła 13 marca br. senator Beata Małecka-Libera.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum