CBOS: trzy czwarte Polaków mówi paleniu "nie"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2010 15:24

Prawie trzy czwarte respondentów (74 proc.) popiera wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych - wynika z sondażu CBOS.

Papierosy pali blisko jedna trzecia dorosłych Polaków (30 proc.), przy czym mężczyźni palą dwukrotnie częściej niż kobiety.

Wyniki sondażu świadczą jednak o tym, że stosunek społeczeństwa do palenia w przestrzeni publicznej jest raczej negatywny. Ponad połowa badanych przyznaje, że dym z papierosów im przeszkadza, a ograniczenie palenia w poszczególnych miejscach popierają nawet znaczne grupy palaczy.

Osoby, które nigdy nie paliły, stanowią blisko połowę dorosłych (48 proc.). Mniej więcej jedna piąta (22 proc.) to ludzie, którzy rzucili palenie. Co czwarty badany (25 proc.) sięga po tę używkę regularnie, a co dwudziesty (5 proc.) – okazjonalnie.

Popularność palenia jest bardzo silnie zróżnicowana ze względu na płeć: wśród kobiet pali 21 proc., a wśród mężczyzn palacze stanowią 40 proc. Istotnym czynnikiem jest również wiek: najrzadziej palą respondenci najmłodsi (18-24 lata) i najstarsi (65 lat i więcej).

Ponad połowa respondentów (54 proc.) jest nastawiona negatywnie do przebywania w obecności palaczy, a 44 proc. badanych nie ma nic przeciwko temu. Większość niepalących nie lubi przebywać w dymie z papierosów, przy czym trochę bardziej tolerancyjni w tej grupie są ci, którzy sami kiedyś palili. Osoby palące przeważnie nie mają nic przeciwko temu, choć dym przeszkadza dość znacznej grupie sięgającej po papierosa okazjonalnie.

Znaczna większość Polaków (74 proc.) popiera wprowadzenie zakazu palenia w ogólnie rozumianych miejscach publicznych, natomiast co czwarty (24 proc.) jest mu przeciwny.

Polacy niemal powszechnie opowiadają się za zakazem palenia w szpitalach, środkach transportu publicznego, teatrach i kinach, a także na wyższych uczelniach (od 85 proc. do 92 proc. wskazań). W przekonaniu 70 proc. ankietowanych zakazem palenia powinny być też objęte dworce kolejowe, przystanki i lotniska.

Niemal taka sama grupa (69 proc.) uważa, że zakaz powinien obowiązywać w miejscach pracy. Za zakazem palenia w restauracjach opowiada się dwie trzecie badanych (67 proc.), mniej osób (57 proc.) aprobuje go w odniesieniu do barów i kawiarni. Co do palenia na ulicach ankietowani są mocno podzieleni – połowa (50 proc.) uważa, że nie powinno być zabronione, a niemal połowa (46 proc.) jest przeciwnego zdania.

Badanie przeprowadzono w dniach 4-10 lutego na liczącej 1021 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum