CBOS: Polacy niemal jednogłośnie popierają roczne urlopy rodzicielskie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2013 18:03

Większość Polaków (91 proc.), w tym dwie trzecie (68 proc.) zdecydowanie, popiera wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich - wynika z sondażu CBOS. Według badanych urlopy te nie będą popularne wśród mężczyzn, nie zmienią też sytuacji kobiet na rynku pracy.

CBOS: Polacy niemal jednogłośnie popierają roczne urlopy rodzicielskie

Ustawa wprowadzająca wydłużone do roku urlopy rodzicielskie weszła w życie w poniedziałek (17 czerwca). Od tego dnia rodzicom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu mogą korzystać ojciec i matka.

Badanie CBOS pokazuje, że choć roczny urlop popierają wszystkie grupy społeczno-demograficzne, to poparcie to jest częstsze u kobiet niż mężczyzn (73 proc. kobiet i 63 proc. mężczyzn udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak").

Długie urlopy cieszą także bardziej rodziców dzieci do piątego roku życia niż pozostałych (77 proc. z nich udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak" wobec 69 proc. wśród pozostałych).

Zdaniem badanych dłuższe urlopy nie będą popularne wśród mężczyzn. Co trzeci ankietowany (33 proc.) uważa, że niewielka część ojców skorzysta z takiego prawa, a co czwarty respondent (24 proc.) sądzi, iż jedynie nieliczni. Mniej niż co piąty badany (18 proc.) jest zdania, że z prawa do urlopów rodzicielskich skorzysta większość uprawnionych do tego mężczyzn, a co szósty (16 proc.) - że mniej więcej połowa.

Wśród badanych panuje też przekonanie, że wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich nie wpłynie na sytuację kobiet na rynku pracy; uważa tak 44 proc. ankietowanych. Jednocześnie co czwarty (24 proc.) jest zdania, że wprowadzenie urlopów poprawi tę sytuację, a co piąty (19 proc.), że pogorszy.

Przekonanie, że wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich nie zmieni sytuacji kobiet na rynku pracy, dominuje we wszystkich grupach społeczno-zawodowych. Z kolei ponadprzeciętnie często o negatywnym wpływie dłuższych urlopów na sytuację zawodową kobiet przekonani są absolwenci wyższych uczelni (28 proc.) oraz badani o najwyższych miesięcznych dochodach na głowę - powyżej 1500 zł (29 proc.).

Opinie w tej sprawie różnicują w pewnym stopniu poglądy polityczne - badani identyfikujący się z lewicą nieco częściej niż pozostali wyrażają obawy w tym zakresie - zauważa CBOS.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 6-12 czerwca 2013 roku na liczącej 1010 osób, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum