CBOS: 46 proc. Polaków negatywnie o walce rządu z koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2020 11:49

46 proc. Polaków negatywnie ocenia działania rządu w walce z epidemią, a 44 proc. ocenia je pozytywnie - wynika z internetowego sondażu CBOS. 75 proc. Polaków za niewystarczającą uważa pomoc rządu dla firm i pracowników.

FOT. PTWP

"Zdecydowanie dobrze" ocenia działania rządu w walce z epidemią koronawirusa 10 proc., a "raczej dobrze" - 34 proc. Polaków. Opinię "zdecydowanie złą" wyraża na ten temat 20 proc., a "raczej złą" - 26 proc. badanych przez CBOS. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 10 proc. badanych.

Dla 48 proc. badanych przez CBOS restrykcje wprowadzane przez rząd w czasie pandemii były odpowiednie do sytuacji. Za zbyt duże uważa je 23 proc., a za zbyt małe 16 proc. Polaków. 13 proc. badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

CBOS zapytał też o pomoc rządową dla polskich firm i pracowników. Na trzy czwarte Polaków negatywnie oceniających te działania rządu, 35 proc. uznaje je za "zdecydowanie niewystarczające", a 30 proc. za "raczej niewystarczające".

Przy pozytywnych opiniach (łącznie 21 proc.) za "zadecydowanie wystarczające" działania rządu uznało 5 proc., a za "raczej wystarczające" - 16 proc. badanych przez CBOS. Przy tym pytaniu "trudno powiedzieć" wybrało 16 proc. badanych.

CBOS w komentarzu zaznaczył, że oceny działań rządu różnią się w dwóch uwzględnionych w badaniu obszarach. O ile skuteczność działań rządu w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa jest oceniana różnie, a wprowadzone restrykcje i ograniczenia uznawane są najczęściej za adekwatne do sytuacji, to niepokój budzi stan gospodarki - większość badanych uważa, że wsparcie państwa dla firm i pracowników jest niewystarczające, a polityka rządu nie rokuje poprawy sytuacji gospodarczej.

Badanie CBOS przeprowadził wspólnie z agencją badawczą IQS od 23 do 27 kwietnia drogą elektroniczną (Computer-Assisted Web Interview - CAWI) na próbie 1000 respondentów zrekrutowanych na podstawie określonych cech demograficznych: płci, wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania w określonym województwie i miejscowości odpowiedniej wielkości do ogólnopolskiego panelu internetowego Opinie.pl, należącego do IQS.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum