×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Były dyrektor szpitala o dodatkowym finansowaniu ochrony zdrowia. Proponuje "podatek od grzechu"

Autor: oprac. KM • Źródło: Prawo.pl, Rynek Zdrowia27 lipca 2023 10:44Aktualizacja: 27 lipca 2023 11:06

Dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu, w rozmowie z Prawo.pl odniósł się do składki zdrowotnej i opodatkowania niezdrowej żywności w kontekście raportu PAN o poszukiwaniu dodatkowych źródeł finansowania systemu ochrony zdrowia.

Były dyrektor szpitala o dodatkowym finansowaniu ochrony zdrowia. Proponuje "podatek od grzechu"
Pomysłem na finansowanie opieki medycznej może być opodatkowanie niezdrowej żywności. Fot. Shutterstock
  • Były dyrektor szpitala wojewódzkiego w Zgierzu dr Mariusz Jędrzejczak proponuje zastosowanie "podatku od grzechu" na niepożądaną ze zdrowotnego punktu widzenia konsumpcję
  • Przykładem takiego podatku jest podatek cukrowy, który obowiązuje w 47 krajach
  • W Polsce, zdaniem Jędrzejczaka, pozyskane z podatku od niezdrowych produktów pieniądze powinny zostać przeznaczone na wzmocnienie budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia oraz na finansowanie programów profilaktycznych i działań promujących zdrowy tryb życia i odżywiania

Podatek od grzechu, czyli opodatkować niezdrową żywność

Jędrzejczak zapytany o finansowanie opieki medycznej zaproponował, by pozyskiwać pieniądze z "opodatkowania niepożądanej ze zdrowego punktu widzenia konsumpcji". Mówiąc o kwestii niezdrowej żywności, wspomniał o tak zwanym "podatku od grzechu", który jest stosowany w ponad 80 krajach świata w celu kształtowania pożądanych zachowań społecznych. Ten rodzaj opodatkowania jest systematycznie rozszerzany w oparciu o wyniki badań naukowych i rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Podatek cukrowy, jak mówił, jest przykładem takiego rozwiązania, obowiązującym w 47 krajach. Eksperci szacują, że koszty leczenia cukrzycy i jej powikłań w latach 2011-2030 wyniosą 1,7 biliona dolarów w skali światowej. Innymi produktami objętymi tym opodatkowaniem jest m.in. żywność zawierająca sól, np. chipsy. Oparcie polityki podatkowej na niezdrowych produktach zdaje się być w ocenie dyrektora paradoksalne, ponieważ popyt na nie pozostaje względnie stabilny, a wprowadzenie takich podatków przynosi dodatkowe wpływy do budżetu.

W Polsce, jak wynika z wypowiedzi Jędrzejczaka, środki pozyskane z takiego opodatkowania powinny być kierowane na wzmocnienie budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia oraz finansowanie programów profilaktycznych i działań promujących zdrowy tryb życia i odżywiania. 

Co z finansowaniem składki zdrowotnej?

Raport wspomniany przez dra Jędrzejczaka odnosi się także do sposobu pobierania składki zdrowotnej w Polsce. Autorzy raportu postulują demokratyzację lub wprowadzenie jednolitych zasad płacenia składki zdrowotnej dla wszystkich beneficjentów systemu opieki zdrowotnej. Teraz, jak mówił Prawo.pl były dyrektor szpitala w Zgierzu, ciężar finansowania systemu spoczywa głównie na pracownikach sektora publicznego i zatrudnionych w przedsiębiorstwach samorządowych i państwowych. Aby zwiększyć dostępne finanse, zalecają tzw. solidaryzm dochodowy, zgodnie z którym składka zdrowotna powinna być naliczana od wszystkich dochodów gospodarstwa domowego, nie tylko tych z wynagrodzenia za pracę, emerytur i rent, ale również dochodów z kapitału.

- Konieczne jest wprowadzenie mechanizmu normalnego, ujednoliconego co do wysokości, poboru składki zdrowotnej w stosunku do pozostałych relatywnie licznych grup zawodowych jak np. księża czy przede wszystkim rolnicy. Trudno się z tymi postulatami nie zgodzić, są powtarzane przez specjalistów od lat - zauważył w rozmowie z Prawo.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum