Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia | 16-12-2011 15:31

By dostać becikowe - obowiązkowe badania, ale od 12. tygodnia ciąży?

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej chce wprowadzić zmiany w zasadach w przyznawaniu zasiłku z okazji urodzenia dziecka.

Jak poinformował Dziennik Gazeta Prawna, rozważane jest przesunięcie daty, od której kobieta w ciąży musi rozpocząć regularne badania lekarskie, aby otrzymać zasiłek z 10. na 12. tydzień ciąży. Projekt musi być jeszcze skonsultowany z Ministerstwem Zdrowia - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, który jest lekarzem, dopiero w 12. tygodniu należy przeprowadzać istotne dla dziecka badania. W tym okresie powinno się wykonać pierwsze USG sprawdzające przezierność karku, według której stwierdza się, czy dziecko nie ma wad genetycznych.

Według obecnie obowiązujących przepisów przyszłe matki będą musiały przedstawić zaświadczenia lekarskie potwierdzające badanie wydane do 10. tygodnia. Tę datę jednak nowy minister zamierza zmienić.

Zdaniem Joanny Kluzik-Rostkowskiej, byłej wiceminister pracy i polityki społecznej byłaby to bardzo dobra zmiana bo nawet do 10. tygodnia wiele kobiet może nawet nie zorientować się, że jest w ciąży.

Więcej: www.gazetaprawna.pl