Business Centre Club o projekcie rozporządzenia ws. opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień

Autor: oprac. JKB • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia28 października 2021 11:33

Business Centre Club wydał opinię dotyczącą projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

BCC wydał opinię o projekcie rozporządzenia MZ. Fot. Shutterstock
  • W opinii Business Centre Club sprawa dotycząca opieki psychiatrycznej, a także zmian w obrębie świadczeń są kwestiami priorytetowymi
  • W komunikacie przypomniano, że jeszcze przed pandemią wiele dzieci w Polsce miało problemy o podłożu psychicznym
  •  - Należałoby rozważyć́ odniesienie do nowej wersji Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11, która będzie obowiązywać́ od 1 stycznia 2022 roku – czytamy w opinii

Stanowisko BCC wobec projektu rozporządzenia

Jak zwraca uwagę BCC, projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień wprowadza istotne zmiany zauważalne dla świadczeniodawcy i świadczeniobiorcy.

Na wstępie opinii pojawiła się ważna wzmianka dotycząca zaburzeń psychicznych w kontekście współczesności. Są one problemem społecznym często dotykającym dzieci i młodzież:

- Wpływają one negatywnie na rozwój dziecka, często uniemożliwiając funkcjonowanie w przestrzeni społecznej. Już przed pandemią COVID-19 co 5-te dziecko w Polsce miało problemy o podłożu psychicznym, zaś wskaźnik prób samobójczych w tej grupie wieku systematycznie wzrasta – możemy przeczytać.

Nic dziwnego zatem, że sprawa priorytetową wydaje się sprawa profilaktyki zdrowia psychicznego wśród dzieci, a także zapewnienie dostępność do świadczeń opieki psychiatrycznej na etapie wczesnego dzieciństwa, o czym napisano w opinii BCC. W komunikacie dostrzeżono także, że zapisy w projekcie rozporządzenia  słusznie rozszerzają grupę świadczeniobiorców "świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży oraz świadczeń dziennych psychiatrycznych rehabilitacyjnych dla dzieci i młodzieży".

Czytaj: Nowe obwieszczenie Ministra Zdrowia to plan transformacji na lata 2022-2026

Zmiany dla świadczeniodawców i świadczeniobiorców

Jak możemy przeczytać w opinii, zmiany w projektowanym rozporządzeniu z punktu widzenia świadczeniodawcy wprowadza się w obrębie warunków, "jakie są obowiązani spełniać realizujący świadczenia gwarantowane z zakresu opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży w ramach poziomów referencyjnych, precyzując warunki realizacji udzielanych świadczeń i ich organizacji".

W związku z tym BCC rekomenduje:

- Biorąc pod uwagę czas na jaki przypadają konsultacje projektu, a w efekcie czas na jaki przypadnie jego wejście w życie, należałoby rozważyć odniesienie do nowej wersji Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. i wprowadza pewne zmiany w klasyfikacji również w przypadku zaburzeń psychiatrycznych.

Czytaj: Opieka psychiatryczna. Jest projekt zmian w zarządzeniu dotyczącym umów z NFZ

MZ wydłuża termin rozliczenia zaliczek z NFZ. Jest projekt rozporządzenia

Niedzielski: reforma psychiatrii dziecięcej nabiera rozpędu. Podstawą jest opieka środowiskowa

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum