Burmistrz Zakopanego apeluje o ogólnopolski program walki ze smogiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2016 13:01

Burmistrz Zakopanego apeluje o ogólnopolski program walki o czyste powietrze i rozpoczyna całościowe finansowanie wymiany szkodliwych dla środowiska palenisk. Z dotacji może skorzystać ok. 750 gospodarstw domowych.

Burmistrz Zakopanego apeluje o ogólnopolski program walki ze smogiem
Zakopane rozpoczyna całościowe finansowanie wymiany szkodliwych dla środowiska palenisk Fot. Fotolia

- Bez pomocy państwa samorządy nie są w stanie zlikwidować problemu zanieczyszczonego powietrza - mówił burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Zakopane ma kłopot zwłaszcza w szczycie sezonu grzewczego: w okresie noworocznym i podczas ferii. Nad położonym w górskiej kotlinie mieście zalega wówczas smog.

Władze miasta chcą pozyskać 8,7 mln zł z funduszy unijnych na wymianę kotłów, a  dodatkowo zamierzają przeznaczyć 3,5 mln zł swoich środków na wymianę szkodliwych palenisk. Mieszkańcy będą mogli starać się o stuprocentowe sfinansowanie wymiany pieca - mają czas do połowy grudnia na złożenie deklaracji.

- Na rok 2017 przygotowaliśmy dwufazowe działania walki ze smogiem. Jesteśmy w stanie uzyskać wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz wesprzeć wymianę swoimi środkami - poinformował Dorula.

Szkodliwe paleniska będą wymieniane na ekologiczne źródła ciepła czyli ciepło geotermalne, piece gazowe lub na biomasę oraz kotły węglowe piątej klasy. Program ma być realizowany w latach 2017-2020. Urząd Miasta Zakopane ze środków unijnych zatrudnił też eko-doradcę.

- Ruszamy z szeroką kampanią informacyjną, chcemy dotrzeć do wszystkich mieszkańców. Będziemy rozpowszechniać informację na ten temat przez kościół i szkoły, pomożemy wypełniać wnioski - zapewnił burmistrz.

Maksymalnie dofinansowanie do wymiany może wynosić do 12 tys. zł: do 8 tys. zł z funduszy unijnych oraz dodatkowo do 4 tys. zł z funduszy miejskich.

Burmistrz przypomniał również, że przygotowana została uchwała zachęcająca prywatnych przewoźników do wymiany pojazdów na ekologiczne. Zachętą ma być obniżka podatków od środków transportu dla tych, którzy wymienią swoje samochody na nowe, bardziej ekologiczne. Przewoźnicy mogą liczyć nawet na 75 proc. bonifikaty od podatku. Urząd pracuje również nad obniżeniem podatków od nieruchomości dla domów jednorodzinnych, w których zostaną wymienione  paleniska.

W grudniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Krakowie ma rozpocząć się proces w sprawie pobierania opłaty miejscowej od turystów w Zakopanem. Pozew taki wpłynął od czterech turystów, zdaniem których taka opłata jest pobierana bezprawnie z uwagi na zanieczyszczenie powietrza. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum