Bułgaria: środków na leczenie o 40 proc. mniej - lekarze protestują

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2010 20:36

Bułgarscy lekarze i pacjenci przygotowują się do protestów przeciw drastycznej redukcji finansowania ochrony zdrowia.

– Organizacje pacjentów poparły zaplanowany na wrzesień protest lekarzy. Zarówno pacjenci, jak i lekarze domagają się od Kasy Chorych, by wróciła do zeszłorocznego poziomu finansowania szpitali. Obecnie środki przekazywane szpitalom są o 30-40 proc. niższe w porównaniu ze stanem sprzed roku – informuje dziennik „Sega". Gazeta dodaje, że o 50 proc. zredukowano środki finansowe na pomoc medyczną w nagłych przypadkach.

Jak podały bułgarskie media, w szpitalu w Razgradzie, na północnym wschodzie kraju, przestano wydawać chorym jedzenie i rodziny pacjentów muszą im dostarczać posiłki z domu. W niektórych lecznicach dyrekcja domaga się, by chorzy przynosili także leki i pościel. W sierpniu kilka placówek zarówno, na prowincji jak i w Sofii, w ogóle przestało przyjmować chorych.

– Do protestów dołączą także związki zawodowe. To będzie akcja całego społeczeństwa – podkreślił szef Bułgarskiego Związku Lekarzy, Cwetan Rajczinow.

Według szefa Krajowej Organizacji Pacjentów, Stanimira Chasyrdżijewa, „obecna sytuacja stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi".

– Systemowi ochrony zdrowia grozi załamanie. Są szpitale, które nie przyjmują pacjentów, są pacjenci, którzy nie mogą otrzymać niezbędnej pomocy – ostrzegł Chasyrdżijew.

Lekarze i pacjenci domagają się, aby Kasa Chorych, do której napływają środki z obowiązkowych składek, publikowała co miesiąc sprawozdanie ile pieniędzy zebrała i jak je wydaje. Rezerwy finansowe Kasy Chorych w wysokości kilkuset milionów lewów gromadzą się na koncie w banku centralnym i ministerstwo finansów nie zezwala na ich odblokowanie.

System ochrony zdrowia najbardziej ucierpiał z powodu oszczędności podejmowanych przez władze Bułgarii od wiosny bieżącego roku w celu ograniczenia deficytu budżetowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum