Bułgaria: nie będzie całkowitego zakazu palenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2010 13:45

Parlament bułgarski zniósł w środę (28 kwietnia) całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych, miesiąc przed jego wejściem w życie.

85 deputowanych z wszystkich klubów parlamentarnych, z wyjątkiem centroprawicowej Niebieskiej Koalicji, przyjęło nowelizację ustawy o zdrowiu, przewidującą, że w lokalach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych decyzja w sprawie palenia będzie należała do właściciela. W lokalach o większej powierzchni dla palaczy mają być wydzielone specjalne pomieszczenia, mniejsze jednak od tych dla niepalących.

Całkowity zakaz palenia będzie obowiązywał w przedszkolach, szkołach, kinach, teatrach oraz kafejkach internetowych. Liberalizacja ustawy wzbudziła duży sprzeciw. Przed parlamentem kilkakrotnie protestowali przedstawiciele sektora pozarządowego: młode matki, ekolodzy oraz członkowie stowarzyszenia Życie bez dymu tytoniowego. Pod petycją o utrzymanie zakazu zebrano kilka tysięcy podpisów.

Całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych od 1 czerwca 2010 roku uchwalono rok temu. Klub poselski rządzącej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) zaproponował obecną liberalizację tego zakazu, tłumacząc, że w okresie kryzysu zakaz stworzy dodatkowe utrudnienia dla małego biznesu.

Autorzy nowelizacji wskazują też, że przestrzeganie restrykcyjnej ustawy i wyegzekwowanie należnych za jej naruszenie grzywien byłoby bardzo trudne, a w dodatku sprzeczne z tradycjami. Powołano się na przykład Grecji, gdzie nie powiodły się próby zakazu palenia w miejscach publicznych.

Biznes bułgarski, zwłaszcza branża turystyczna, zawsze przeciwstawiał się zakazowi palenia. Według internetowej gazety „Mediapool" właśnie lobby turystyczne i branża tytoniowa stoją za liberalizacją. Jeden z inicjatorów zniesienia zakazu, poseł Emil Dymitrow, przed wejściem do parlamentu w lipcu ub. r. był prezesem stowarzyszenia producentów i handlowców wyrobów tytoniowych.

Według oficjalnych statystyk w Bułgarii pali 52,4 proc. mężczyzn oraz 38,1 proc. kobiet. Po papierosa sięga 50 proc. kobiet w ciąży.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum