Bułgaria. Od dziś m.in. restauracje i centra handlowe wyłącznie z pracownikami posiadającymi certyfikaty sanitarne

Autor: PAP • Źródło: PAP04 listopada 2021 09:01

Do końca listopada w Bułgarii zamknięte pozostaną m.in. restauracje, których personel i klienci nie mają certyfikatów sanitarnych. Dzieci przejdą na naukę zdalną.

Jeśli pracownicy nie są zaszczepieni, kina i centra handlowe nie będą działać. Fot. R R / Shutterstock.com
  • Od czwartku do końca listopada w Bułgarii będą zamknięte wszystkie restauracje, centra handlowe i kina, których personel i klienci nie mają certyfikatów sanitarnych
  • Wstrzymane będą też zaplanowane już operacje
  • Informację podało bułgarskie ministerstwo zdrowia

Nowe ograniczenia wprowadzono w związku z rozwojem epidemii Covid-19. W Bułgarii stwierdza się obecnie najwięcej zgonów na tę chorobę od początku pandemii. Niemal każdego dnia notuje się też rekordową liczbę nowych zakażeń. W ciągu ostatniej doby zmarło 154 chorych, wykryto też blisko 6 tys. nowych infekcji - przekazał w środę resort zdrowia.

Zamknięte restauracje i kina. Chyba, że będą paszporty covidowe

Do końca listopada mają być zamknięte wszystkie restauracje, kina, centra handlowe i hale sportowe. Przepis nie będzie dotyczył obiektów, w których 100 proc. personelu i klientów ma certyfikaty sanitarne, potwierdzające zaszczepienie się przeciw Covid-19, przejście infekcji lub aktualny negatywny test na koronawirusa.

Od zeszłego tygodnia obowiązywał przepis, według którego jednym z certyfikatów sanitarnych musieli się legitymować wszyscy klienci i pracownicy lokali gastronomicznych, rozrywkowych, centrów handlowych, hoteli, siłowni oraz obiektów kultury, ale był powszechnie nieprzestrzegany. W Bułgarii pełen cykl szczepień przeciw Covid-19 przeszło ok. 24 proc. mieszkańców.

Wstrzymanie zaplanowanych operacji i nauka zdalna

W bułgarskich szpitalach, w których leczonych jest obecnie blisko 8,2 tys. chorych na Covid-19 zostaną wstrzymane zaplanowane operacje - ogłosiło ministerstwo zdrowia. Bułgarskie szpitale są przeciążone, praktycznie nie ma w nich już miejsca dla nowych pacjentów.

Pracodawcy powinni też zorganizować pracę zdalną dla co najmniej połowy swoich pracowników. Wśród nowych ograniczeń wymieniono również m.in. zakaz wszelkich zajęć grupowych, np. kursów językowych oraz zamknięcie dla publiczności rozgrywek sportowych. W alejkach na rynkach i targach ma obowiązywać ruch jednokierunkowy.

Od poniedziałku wszyscy uczniowie będą się uczyć zdalnie. Nauczanie tradycyjne zostanie utrzymane jedynie w dwóch z 28 regionów, w których liczba zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 500. By utrzymać stacjonarny tryb nauki, wszyscy uczniowie i nauczyciele muszą dwa razy w tygodniu przechodzić badania na obecność koronawirusa.

Zobacz też: Dr Grzesiowski: wkrótce będzie 30 tys. zakażeń dziennie. "Czas na wprowadzanie ograniczeń dla niezaszczepionych" 

Działa już 18 szpitali tymczasowych. "Przekształcane są również łóżka w innych szpitalach"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum