Bułgaria. Kolejki przed punktami szczepień. Paszport covidowy wymagany m.in. przy wejściu do restauracji

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP24 października 2021 16:23

W Bułgarii gwałtownie rośnie liczba chętnych do szczepień przeciwko Covid-19.  Przyczyną jest obowiązek okazania Zielonego Paszportu przy wejściu do restauracji i wielu obiektów publicznych.

Bułgaria. Kolejki przed punktami szczepień. Paszport covidowy wymagany m.in. przy wejściu do restauracji
Przed punktami szczepień w Bułgarii tworzą się kolejki Fot. Shutterstock
 • Bułgarski rząd wprowadza obowiązek wylegitymowania się paszportem covidowym przy wejściu do restauracji i wielu obiektów użyteczności publicznej
 • Z tego powodu przybywa chętnych do szczepień, przed punktami szczepień tworzą się kolejki
 • Rząd podkreśla, że to jedyny sposób na uniknięcie kolejnego lockdownu
 • Liczba zaszczepionych w Bułgarii przekroczyła 1,4 mln, czyli zaledwie ok. 22 proc. ludności

Do znacznego wzrostu liczby szczepień doszło w Bułgarii po wprowadzeniu od czwartku obowiązku posiadania Zielonych Paszportów, które umożliwiają wejście do lokali gastronomicznych i szeregu obiektów publicznych - poinformował tamtejszy resort zdrowia.

Kolejki przed punktami szczepień

Już w środę, kiedy ogłoszone zostały nowe decyzje rządowe, związane z Zielonymi Paszportami, zaszczepiło się 13 tys. osób, ponad dwukrotnie więcej niż w poprzednich tygodniach.

W czwartek przed punktami szczepień utworzyły się kolejki, zaszczepionych było 28 tys. osób, w piątek - 24 tys. Wiele punktów szczepień będzie działać również w czasie weekendu - poinformował resort.

Liczba zaszczepionych w Bułgarii przekroczyła 1,4 mln, czyli zaledwie ok. 22 proc. ludności. Władze nie ukrywają, że wprowadzenie Zielonych Paszportów, oprócz wstrzymania rosnącego rozprzestrzeniania się epidemii, ma na celu stymulowanie Bułgarów do zaszczepienia. Premier Stefan Janew stwierdził, że jest to jedyny sposób na uniknięcie kolejnego lockdownu.

Niektóre organizacje medyków także przeciwne decyzji rządu

Jednocześnie nie wszyscy zgadzają się z polityką Zielonych Paszportów i szczepieniami. Zapowiadane są protesty przeciwko rządowej decyzji, określanej przez wielu jako "faszystowska". Związek zawodowy nauczycieli przestrzegł z kolei, że ewentualne zmuszanie do zaszczepienia spowoduje masowe rezygnacje z pracy.

Nie zgadzają się z ograniczeniami także niektóre zawodowe organizacje medyków. W tym środowisku jest około 30 proc. przeciwników szczepienia.

Jednocześnie liczba nowych zakażonych nie spada. W ostatniej dobie zarejestrowano 4826 nowych zakażeń i 136 przypadków śmiertelnych. Według międzynarodowych statystyk Bułgaria jest na drugim miejscu na świecie, po Rumunii, pod względem liczby zmarłych na 1 mln osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze