Bukiel pyta premiera: Czy życie chorych na Covid -19 jest więcej warte niż życie innych chorych?

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2020 12:25

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy opublikował w czwartek (17 grudnia) na swojej stronie internetowej list otwarty do premiera RP w sprawie podziału środków na leczenie Polaków. ''Czy życie chorych na Covid -19 jest więcej warte niż życie innych chorych?'' - pyta Mateusza Morawieckiego w liście szef związku lekarzy Krzysztof Bukiel.

Bukiel pyta premiera: Czy życie chorych na Covid -19 jest więcej warte niż życie innych chorych?
Dlaczego Rząd, który - słusznie – nie szczędzi środków publicznych na walkę z jedną chorobą - Covid -19, ''szczędzi'', a nawet skąpi pieniędzy publicznych na leczenie innych chorób? - pyta Krzysztof Bukiel.Fot. PTWP

Podpisany pod listem otwartym Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przypomniał, że w ostatnich dniach Rada Ministrów przyjęła Narodowy Program Szczepień przeciwko koronawirusowi SARS CoV -2. Wskazał, że premier powiedział: ''Na proces szczepień nie będziemy szczędzili środków''.

''To z pewnością dobra informacja dla Polaków, że Rząd RP zamierza przeznaczyć na ten cel odpowiednią ilość naszych wspólnych pieniędzy. W tym momencie musi się jednak pojawić pytanie: Dlaczego Rząd, który - słusznie – nie szczędzi środków publicznych na walkę z jedną chorobą - Covid -19, ''szczędzi'', a nawet skąpi pieniędzy publicznych na leczenie innych chorób? Czy życie chorych na Covid -19 jest więcej warte w oczach Rządu RP niż życie innych chorych?'' - czytamy w liście.

Bukiel zaznacza, że nie jest to pytanie bezpodstawne.

''Polska przeznacza na publiczną ochronę zdrowia najmniej środków (liczonych procentem PKB i na głowę mieszkańca) w całej UE, a kolejne Rządy RP przyglądają się temu obojętnie. Obecny Rząd postępuje podobnie, bo trudno za przełom uznać obietnicę wzrostu nakładów na publiczną ochronę zdrowia do 6% PKB w roku 2025, czyli za 10 lat od chwili przejęcia rządów w Kraju'' -  kontynuuje przewodniczący OZZL.

Dodaje: ''Nawet tak dramatyczne wydarzenie, jak protest głodowy młodych lekarzy skupionych w Porozumieniu Rezydentów OZZL oraz przedstawicieli niektórych innych zawodów medycznych w październiku 2017 roku nie skłonił rządzących do podjęcia decyzji o wzrośnie nakładów na publiczne lecznictwo, a jedynie przyspieszył o jeden rok osiągnięcie zakładanego poziomu''.

''Nadal jednak będzie to finansowanie dramatycznie zaniżone w stosunku do potrzeb, co ograniczy - jak dotychczas - dostęp chorych do odpowiedniej diagnostyki i leczenia, a wymiernym tego skutkiem będzie śmierć wielu osób, które mogłyby żyć, gdyby finansowanie publicznego lecznictwa było odpowiednie. Nietrudno obliczyć, że rocznie z powodu niedofinansowania publicznej ochrony zdrowia umiera w Polsce - tylko z powodu chorób nowotworowych - kilkanaście tysięcy ludzi. Czy mamy przejść nad tym obojętnie tylko dlatego, że nikt w codziennych komunikatach nie informuje społeczeństwa o tych kolejnych, umarłych osobach?'' - pisze Krzysztof Bukiel.

''Apeluję do Pana Premiera o pochylenie się nad tym nieszczęściem i o podjęcie decyzji o istotnym i skokowym wzroście nakładów na publiczną ochronę zdrowia w naszym Kraju. Mam nadzieję na wsparcie mojego apelu przez inne osoby i środowiska, przede wszystkim organizacje pacjentów. Życie osób chorujących na inne choroby niż Covid-19 jest równie wartościowe i równie warte uwagi Rządu. Jeżeli nawet teraz, po doświadczeniach związanych z obecną epidemią Rząd nie zdecyduje się na istotny przełom w tym zakresie, to nie zrobi tego nigdy'' - apeluje do premiera przewodniczący Bukiel.

Więcej: ozzl.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum