Bukiel o środkach na sieć szpitali w ramach specustawy

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 04 września 2017 12:29

Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL prezentuje pogląd, że specustawa na mocy której w budżecie ochrony zdrowia miałyby pojawić się dodatkowe środki (2,8 mld zł) jest działaniem, które ma stworzyć pozory korzyści wynikających z wprowadzenia tzw. sieci szpitali.

Bukiel o środkach na sieć szpitali w ramach specustawy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przypomina wiadomość z ostatnich dni, jaką była zapowiedź przeznaczenia dodatkowych 2,8 mld złotych z budżetu państwa na publiczne lecznictwo.

- Celem tego działania ma być zwiększenie liczby świadczeń, zwłaszcza tych, do których kolejki są szczególnie długie. Specjalna ustawa upoważniająca rząd do transferu pieniędzy budżetowych do NFZ ma być przyjęta jeszcze we wrześniu br. - przypomina. 

Dodatkowe pieniądze mają trafić do służby zdrowia w czasie wprowadzania tzw. sieci szpitali. Przewodniczący OZZL sądzi, iż rządzącym chodzi o to, aby pozytywny efekt tego dofinansowania skojarzył się pacjentom z wprowadzaną właśnie reformą.

- Te 2,8 mld złotych trzeba zatem traktować bardziej jako środki przeznaczone na promocję rządowych działań niż poprawę sytuacji w publicznym lecznictwie. Wskazywałby na to również incydentalny charakter tego dofinansowania. Taka przecież jest natura promocji, że obowiązuje tylko w ograniczonym czasie - komentuje w wydanym oświadczeniu Krzysztof Bukiel.

Według przewodniczącego OZZL zupełnie podobnie było przy wprowadzeniu NFZ: - Rok wcześniej kasy chorych obniżyły wycenę finansowanych przez siebie świadczeń aby zaoszczędzone środki przeznaczyć - jak podejrzewano - w kolejnym roku, już pod firmą NFZ, na poprawę finansowania publicznego lecznictwa. Wówczas była to promocja NFZ, teraz sieci szpitali. 

Jak podkreśla fakt, że wprowadzenie sieci szpitali trzeba wesprzeć dodatkowymi środkami aby pacjenci zauważyli jakąś poprawę świadczy o tym, że rządzący nie wierzą, aby sieć sama z siebie poprawiła sytuację chorych.

Więcej: www.ozzl.org.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze