Bukiel: lekarze mieli rację zwalniając się z pracy. Minister to potwierdza."Od strajku do strajku"

Autor: oprac. MP • Źródło: OZZL/Rynek Zdrowia27 maja 2022 11:45

- Zamiast merytorycznego dialogu mamy od wielu lata działania jedynie "od strajku, do strajku”. Wzywamy pana ministra do refleksji na ten temat - pisze przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel, odnosząc się do zapowiedzi Adama Niedzielskiego finansowego wzmocnienia wysokospecjalistycznej pediatrii.

Bukiel: lekarze mieli rację zwalniając się z pracy. Minister to potwierdza."Od strajku do strajku"
Zdaniem szefa OZZL od lat nie ma dialogu, a działania MZ są jedynie "od strajku do strajku" Fot. Shutterstock
  • W ubiegłym tygodniu podczas wizyty w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie minister zdrowia Adam Niedzielski  zapowiedział, że resort będzie chciał "zdecydowanie wzmocnić finansowo wysokospecjalistyczną pediatrię"
  • To w USD w Krakowie Prokocimiu na przełomie roku doszło do wielkiego kryzysu, kiedy to kilkudziesięciu lekarzy złożyło wypowiedzenia i placówce groził paraliż
  • Lekarze protestowali przeciwko złym warunkom pracy wynikającym z niedofinansowania szpitala, a także wysokospecjalistycznej pediatrii w całym kraju
  • - Z przykrością stwierdzamy, że aby do powyższych, pozytywnych decyzji ministra doszło, konieczne były zdecydowane, niemal desperackie działania lekarzy - pisze szef OZZL Krzysztof Bukiel wzywając ministra do refleksji na ten temat

Minister zdrowia zapowiedział zwiększenie nakładów na wysokospecjalistyczną pediatrię

- Zarząd Krajowy OZZL z zadowoleniem i satysfakcją przyjmuje zapowiedź "zdecydowanego wzmocnienia finansowego wysokospecjalistycznej pediatrii", którą złożył tydzień temu na konferencji prasowej w USD w Krakowie minister zdrowia Adam Niedzielski. Doceniamy również doraźne dofinansowanie szpitala kwotą 9 mln złotych - pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

- Jednocześnie jednak z przykrością stwierdzamy, że aby do powyższych, pozytywnych decyzji ministra doszło, konieczne były zdecydowane, niemal desperacki działania lekarzy ze szpitala USD w Krakowie Prokocimiu, którzy pod koniec ub. roku złożyli gremialnie wypowiedzenia z pracy w proteście przeciwko złym warunkom pracy i leczenia chorych, wynikających głównie z wielkiego niedofinansowania szpitala i całej, wysokospecjalistycznej pediatrii w kraju. Warunkiem powrotu lekarzy do pracy była poprawa tego finansowania - podkreśla w oświadczeniu zarządu OZZL.

"Ministerstwo Zdrowia publicznie lekceważyło postulaty lekarzy"

- W początkowym okresie owego protestu Ministerstwo Zdrowia publicznie lekceważyło postulaty lekarzy i zaprzeczało, że szpital w Krakowie jest w złej sytuacji finansowej - czytamy w oświadczeniu.

- Dodać należy, że lekarze z Prokocimia, wspólnie z lekarzami z innych USD w Polsce już trzy lata temu podjęli działania na rzecz poprawy finansowania wysokospecjalistycznej pediatrii, ale rozmowy, które wówczas podjęli z Ministerstwem Zdrowia, zostały szybko przez to ministerstwo zerwane - podkreślono.

- Teraz okazuje się, że to lekarze mieli rację. Niestety taka reakcja ministerstwa zdrowia na uzasadnione uwagi i postulaty lekarzy jest powszechna i dotyczy wielu problemów. Zamiast merytorycznego dialogu mamy od wielu lata działania jedynie "od strajku, do strajku”. Wzywamy Pana Ministra do refleksji na ten temat - podkreśla Krzysztof Bukiel.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum