Bukiel: OZZL nie pójdzie na piątkowe spotkanie w resorcie zdrowia

Autor: OZZZ, MAK/Rynek Zdrowia • • 22 września 2016 15:30

Jak już informowaliśmy, przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych zostali zaproszeni przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła na spotkanie (w piątek, 23 września) poświęcone m.in. postulatom zgłaszanym przez PZM. Na spotkanie pójdzie nikt z Ogólnopolskiego Związku Zawodowy Lekarzy - informuje OZZL.

Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL; FOT. PTWP

- Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy informuje, że otrzymał (podobnie jak wszystkie inne związki zawodowe z PZM) zaproszenie ministra zdrowia na spotkanie „poświęcone sprawom pracowników służby zdrowia” na piątek 23 września - przypomina w komunikacie OZZL.

- OZZL wysłał do Ministerstwa odpowiedź, w której zaznaczył, że jest otwarty na konstruktywny dialog z rządem. Zaproponował jednak, podobnie jak pozostałe związki, inny termin spotkania, np. w dniu 24 września po godzinie 16.00, kiedy to w Warszawie będą przedstawiciele wszystkich zawodów medycznych i będziemy mogli wspólnie spotkać się z Panem Ministrem” - czytamy w komunikacie podpisanym przez Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego OZZL.

Jednocześnie OZZL przypomina, że „PZM od pół roku zabiega o spotkanie z Panią Premier, bo zasadniczym postulatem Porozumienia Zawodów Medycznych jest poprawa warunków funkcjonowania całej publicznej służby zdrowia, co będzie niemożliwe - jak słusznie zauważa przy każdej okazji minister Radziwiłł - bez istotnego i bezzwłocznego wzrostu nakładów na lecznictwo”.

- Decyzję o tym wzroście, co oczywiste, może podjąć nie sam minister zdrowia, ale cały rząd - zaznacza Krzysztof Bukiel.

Więcej: www.ozzl.org.pl

W sobotę (24 września) zapowiadany jest w stolicy protest pracowników służby zdrowia. Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM) postuluje zwiększenie nakładów na publiczne lecznictwo do poziomu, który gwarantuje likwidację kolejek, domaga się podniesienia poziomu leczenia oraz odpowiedniego wynagradzania personelu medycznego.

Związkowcy domagają się, by te zmiany przeprowadzić "natychmiast",  a nie jak zapowiada resort - stopniowo,  tak by do 2025 r. nakłady na zdrowie osiągnęły 6 proc. PKB.

Jak podkreślają  związkowcy, zapowiedź wzrostu nakładów odsuniętego na kilka lat jest zupełnie niedopuszczalna.

Pracownicy medyczni krytycznie oceniają także propozycje MZ dotyczące wzrostu wynagrodzeń pracowników publicznej służby zdrowia. Resort chce, by minimalne pensje poszczególnych grup zawodowych były skorelowane z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto w gospodarce narodowej.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum