Budka o sieci szpitali: utrudniony dostęp do leczenia i kłopoty samorządów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2017 12:18

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o tzw. sieci szpitali spowoduje trudności w dostępie pacjentów do leczenia, a jego negatywne skutki obarczą finansowo samorządy -  oświadczył wiceprzewodniczący PO Borys Budka.

Budka o sieci szpitali: utrudniony dostęp do leczenia i kłopoty samorządów
Zdaniem Budki, efekty sieci szpitali odbiją się na pacjentach i samorządach Fot. PTWP

Wraz z odpowiedzialną za sprawy zdrowia wicemarszałek woj. śląskiego Aleksandrą Skowronek apelowali podczas konferencji prasowej w Katowicach o gruntowny namysł nad projektem.

- Przepisy dotyczące sieci szpitali są w tej chwili przedmiotem prac komisji sejmowych. Chciałabym zaapelować do parlamentarzystów, aby jeszcze raz pochylili się nad sposobem finansowania szpitali w sieci. Na chwilę obecną nie wszystkie są w 100 proc. finansowane ze względu na to, że część oddziałów w tych szpitalach będzie musiała przystępować do konkursów. Co to oznacza dla potencjalnego pacjenta? Że będzie miał utrudniony dostęp do tych oddziałów, będzie się wydłużała kolejka do zabiegów planowych, a środki finansowe na utrzymanie tych oddziałów będą niewystarczające - mówiła wicemarszałek.

Jak wskazała, może to spowodować konieczność zamykania oddziałów w szpitalach mających się znaleźć w sieci. W tym kontekście wspomniała renomowany oddział okulistyczny w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach.

- Mimo że szpital kolejowy jest w sieci, oddział już nie i będzie musiał być kontraktowany przez konkurs. Operacje zaćmy w skali roku stanowią tam koszt co najmniej 8 mln zł, natomiast w konkursie jednostka może otrzymać 1-1,5 mln zł. Trzeba będzie zwalniać pracowników, a w konsekwencji dojdzie do zamknięcia całego oddziału - mówiła Aleksandra Skowronek.

Borys Budka zaznaczył, że projektowana ustawa wzbudza wiele kontrowersji również w samym rządzie - wicepremier Jarosław Gowin zgłosił w tej sprawie zdanie odrębne.

- Ustawa o sieci szpitali nie poprawi dostępu pacjentów do służby zdrowia. Spowoduje, że tysiące śląskich pacjentów będzie miało utrudniony dostęp do świadczeń medycznych. Setki osób zatrudnionych w śląskich szpitalach boi się o pracę. Pielęgniarki, lekarze, personel pomocniczy i administracyjny nie wiedzą, w jakich warunkach będą pracować od 1 października - wskazywał Budka.

Jak dodał, skutki centralistycznego podejścia do służby zdrowia, które proponuje minister Radziwiłł, odbiją się na samorządach.

- To samorządowcy będą musieli sobie radzić z problemami, które wygeneruje ten rząd. Jest jeszcze czas na rozmowę, jest jeszcze czas na dyskusję - przekonywał mówiąc, że jeśli rząd nie chce słuchać polityków opozycji czy ekspertów, to niech posłucha samorządowców, którzy najlepiej znają lokalne i regionalne uwarunkowania.

Zarząd woj. śląskiego planował w związku z siecią szpitali połączenie Okręgowego Szpitala Kolejowego z Katowickim Centrum Onkologii. Jak poinformowała wicemarszałek Skowronek, sprzeciwiły się temu związki zawodowe i załogi obu szpitali. - Nic nie robimy na siłę. Przedstawię sprawę zarządowi i to on podejmie decyzję - zapowiedziała.

W sprawie drugiego planowanego połączenia - szpitali w Bielsku-Białej i Wilkowicach Bystrej - również trwają rozmowy ze związkami zawodowymi. Według marszałek Skowronek, szpital w Wilkowicach, który nie spełnia kryteriów umożliwiających wejście do sieci, nie utrzyma się na rynku medycznym, korzystając jedynie ze środków dostępnych w drodze konkursu.

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że w sieci będą mogły znaleźć się szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ, natomiast pozostałe szpitale będą mogły być kontraktowane w oparciu o postępowanie konkursowe, jak dotychczas. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum